Press "Enter" to skip to content

Акрополь – легендарна пам’ятка Греції

Акрополь височіє над Афінами на вершині вражаючої вапнякової скелі. Він став символом колишньої слави міста і втіленням античної культури, яка процвітала тут більше двох тисяч років тому. Потрібно сказати, що Акрополь – це цілий комплекс давньогрецьких будівель.

Увечері Акрополь красиво підсвічений, що надає йому ще більшої загадковості. Так виглядає Акрополь з висоти. До речі, зверніть увагу, що Акрополь зверху нагадує легендарну фортецю Масада в Ізраїлі. А також трохи схожий на знамениту Левову Скелю Сигірія на Шрі-Ланці.

Серед цих легендарних стародавніх руїн ви побачите безліч цікавого. Подумайте тільки – ви зможете прогулятися по дорогах, по яких свого часу ходили знамениті вчені і філософи, такі як Софокл, Перікл або Сократ.

Головною визначною пам’яткою Акрополя вважається Парфенон. Однак варто пам’ятати і про інші визначні місця. Пройшовши через головні ворота, ви побачите стародавній театр, який називають Одеон Герода Аттичного. Через Бульські Ворота ви потрапите до Пропілаї. Це основний вхід в Акрополь. Якщо ви подивитесь направо, коли піднімаєтесь на Пропілею, то побачите храм Афіни Ніки, розташований високо на горі.

Нагорі, при виході з Пропілаї, ви зможете розглянути Парфенон справа і комплекс Ерехтейон зліва. Він знаменитий своїми статуями Каріатід.

Можливо, в давнину Акрополь виглядав саме так, як його представляють на цій реконструкції

Розглянемо основні визначні пам’ятки Акрополя.

Одеон Герода Аттікуса

Після входу на територію Акрополя ви побачите Одеон Герода Аттичного. Є бічна стежка від головної туристичної доріжки до Акрополя з видом на цей театр.

Його назвали ім’ям Герода Аттікуса з міста Марафон. У 161 році н.е. Він побудував театр як пам’ять про свою дружину Регіллі. Одеон розташувався в природній гірській впадині.

Театр міг вміщати до 5000 чоловік. Основна сцена спочатку була в центрі. Тут же розташовувалася ще одна, так звана, низька сцена.

До сих пір влітку тут проходять спектаклі і постановки. У театрі проводять традиційні грецькі опери та різні фестивалі. Фактично туристи можуть побачити оригінальні вистави в обстановці реального давньогрецького театру.

Одеон. Тут до цих пір ставлять спектаклі і проводять різні культурні заходи

Бульські ворота

Після Одеона Герода Аттікуса, ви потрапляєте на територію Акрополя крізь Бульські Врата (або врата Буле). Цей прохід часів римської імперії назвали ім’ям французького історика і археолога, який і відкрив ці ворота в 19 столітті.

Бульські Врата розташовані нижче західної частини Пропілаї, знаменитого входу в Акрополь.
Самі ворота побудовані приблизно в 280 м. до Р.Х. та мають з боків дві вежі. Вважається, що спочатку Бульські ворота зє’днувалися з Пропілаєю масивними сходами з мармуру, побудованими ще при імператорі Септимії Севері. На сьогоднішній день збереглася лише нижня ділянка сходів.

Бульські ворота Акрополя насправді виглядають цілком буденно

Пам’ятник Агриппі

За Бульськими воротами, по дорозі до Пропілаї, ви побачите пам’ятник Агриппі. Це мармуровий постамент прямокутної форми. Вірогідно, його побудували у 2 столітті до н.е. для правителя стародавнього міста Пергам.

Однак назвали монумент на честь Маркуса Агріппи, зятя імператора Октавіана Августа. Бронзову скульптуру його колісниці з чотирма кіньми встановили на постаменті в 27 році до н.е.

Пам’ятник Агриппі, але вже без колісниці

Пропілая

Так називають основний вхід в Акрополь. Стандартні ворота виявилися занадто малі для могутнього міста. Тому створили такий величний вхід, який відразу налаштовує і готує відвідувачів до споглядання вражаючого Парфенона та інших старовинних храмів на вершині. Ближе до вечора натовп туристів прагне потрапити на сходи, щоб побачити захід сонця.
Пропілаю побудували в період з 437 р. по 432 р. до Р.Х.

На думку істориків Пропілая повинна була виглядати так

Масивні щаблі з мармуру ведуть до вестибюля, де розташовані п’ять воріт. На заході ви побачите портик з 6 доричними колонами. Вони в минулому підтримували фронтон. На сході теж є портик, і теж з такими ж колонами.

Зараз Пропілайя виглядає так

Храм Афіни Ніки

Це мабуть найвитонченіший і найкраще збережений храм з усіх будівель Акрополя, відреставрованих в 19-20 століттях. Храм розташувався на скелі на південь від Пропілаї. Присвячений Афіні в образі богині перемоги (Ніки). Саме тому його називають храм Афіни Ніки.

Храм побудували з 432 р. по 421 р. до Р.Х., Вже після створення Парфенона і Пропілаї. У ньому ви побачите 4 іонічні колони з півночі і півдня. Стиль і форма фундаменту колон і капітелію вважалася старомодною навіть для тих часів. Тому історики припускають, що на архітектуру вплинув ранній стиль Каллікрата.

Храм Афіни Ніки

Балюстрада, раніше прикрашала храмову платформу, зараз знаходиться в експозиції Музею Акрополя. Там же виставлені скульптури Афіни і кілька статуй Богині Перемоги.

Парфенон

Саме він міцно асоціюється з ім’ям Акрополь. Парфенон стоїть на вершині пагорба. Свого часу він був найбільш вражаючим храмом древньої Греції. З пагорба Філопаппу відкривається відмінний вид на Парфенон.

Саме Парфенон зазвичай асоціюють з Акрополем

Храм побудували з 447 р. по 338 р. до н.е. Він став легендарною роботою архітектора Іктиноса і знаменитого скульптора Фідія. Парфенон прославляв Діву Афіну (або Афіну Парфенос) покровительку міста.

Прикладом традиційного грецького стилю в Парфеноні стали 136 доричних колон. Вони стоять рядами 8 по 17 і створюють враження повної гармонії і абсолютного порядку. Придивіться увадніше і побачите, що стовпи в основі ширше, ніж у верху. Колони підносяться на 10,5 метрів. Діаметр біля основи 1,9 м., а зверху – 1,5 метра. Така технологія створює враження абсолютно збалансованої побудови.

Парфенон, мабуть найбільш вражаюча будівля Акрополя

Внутрішня частина Парфенона закрита для відвідування. Але ви зможете прогулятися зовні і помилуватися цією масивною будівлею з усіх боків. Його монументальність вражає. На фронтоні зі східного боку зображено народження Афіни з голови Зевса. Із західної показано бій Афіни з Посейдоном за Аттику.

У давнину дах храму покривала мармурова черепиця. У 5 столітті в Парфеноні розмістилася християнська церква, яка проіснувала тут понад 950 років. Потім, в 1456 році, він став турецькою мечеттю.

Однак, храм, який простояв 2000 років, був підірваний в 17 столітті в ході боїв венеціанців з турками. Зараз Парфенон це мовчазний свідок минулої слави.

Ерехтейон і його визначні пам’ятки

Окремо варто згадати комплекс будівель, який прийнято називати Ерехтейон. Він названий на честь царя Ерехтея. Архітектурний комплекс Ерехтейон, зведений в 421-395 роках до Р.Х., вразить вас древніми святилищами. У східній частині ви побачите храм Афіни Поліас. А в західній – усипальницю царя Ерехтея. Крім цього, Вам варто звернути увагу на скульптури каріатид і сучасне оливкове дерево.

Каріатиди

Ґанок Каріатид – знаменита пам’ятка Ерехтейона. Це шість колон, створених у вигляді жіночих фігур.

Під ґанком Каріатид була усипальниця династії Кекропс, засновників королівської сім’ї міста Афіни. Бічний прохід з північного портика приведе вас в культовий афінський район Пандросейон.

Каріатиди

Старий храм Афіни Поліас

Південніше основних храмів Ерехтейона ви побачите Старий храм Афіни. Він датується 6 століттям до Р.Х. Храм побудований на фундаменті стародавнього мікенського палацу (його в свою чергу відносять до 14 століття до н.е.). Єдиним доказом існування мікенського палацу стали дві основи колон.

Цей храм був святилищем Афіни Поліас в образі покровительки Афін. У давнину тут розташовувався Ксоан. Так називали Культовий Образ Богині, зроблений з дерева . Вважається, що він з’явивися тут ще до мікенської культури.

480 році до Р.Х і старий храм, і багато інших споруд в околицях зруйнували перси. Лише в 19 столітті вченим вдалося виявити основу храму.

Старий храм Афіни Поліас

Оливкове Дерево Пандрос

Пандросейон розташовується між комплексом Ерехтейон і Старим Храмом Афіни. Цей скромний храм назвали на честь Пандрос, дочки першого правителя міста. Історики припускають, що саме тут зберігалися священні змії Акрополя.

Легенда свідчить – після перемоги над Посейдоном Афіна піднесла місту подарунок у вигляді оливкового дерева. У 5 столітті до Р.Х. історик Геродот розповів, що відразу після розгрому Акрополя перськими військами, з обвугленого оливкового стовбура з’явився молодий паросток. Він став символом відродження Афін. На честь цієї події в наш час тут посадили оливкове дерево.

Оливкове Дерево Пандрос

Музей Акрополя

Це обов’язкова для відвідування культурна пам’ятка міста. Музей був відкритий нещодавно, в 2009 році. Він розташувався в 300 метрах від археологічних розкопок. У музеї представлена одна з найцінніших колекцій давньогрецького мистецтва.

У просторих виставкових залах представлено понад 4000 безцінних артефактів. Основна їх частина знайдена саме в околицях Акрополя.

Основні експонати музею – оригінальні стародавні каріатиди з Ерехтейона, скульптура Moschophoros 6 століття до н.е., Яка зображає юнака з телям на плечах, статуя Афіни 5 століття до Р.Х. і кілька барельєфів з храму Афіни.

Як бачите, Музей Акрополя цілком сучасна будівля

Вхід в музей платний. Вартість його відвідин не входить у вартість квитка в Акрополь. Однак відвідати його однозначно варто.

Детальну інформацію ви знайдете на офіційному сайті музею.

Театр Діоніса

Недалеко від музею Акрополя ви побачите театр Діоніса 4 століття до Р.Х. У нього є окремий вхід. У вартість квитка в Акрополь входить і відвідування театру Діоніса. Але можна взяти дешевший квиток, розрахований тільки на відвідування театру.

Театр Діоніса вже в давнину був найстарішою з будівель на південному схилі пагорба. Колись тут ставили найбільші грецькі драми і трагедії таких авторів як Софокл і Евріпід.

Театр Діоніса

Поруч з театром Діоніса ви знайдете портик Євмена. Його побудував у 2 столітті до Р.Х. цар Євмен II з міста Пергам.

Корисна інформація

Влітку в другій половині дня може бути досить жарко. Найкращий час для відвідування Акрополя – ближче до вечора. Ви зможете спостерігати захід та насолоджуватися краєвидом Афін. Або ж приходьте рано вранці.

Можна придбати квиток тільки в Акрополь. Але відвідування Акрополя як правило входить в комплексний квиток, куди входить ще й Давня Агора, розкопки в Лікіоне, Бібліотека Адріана, Римська Агора і деякі інші давньогрецькі об’єкти. Якщо вам потрібен комбінований квиток, попросіть його в касі будь-якої з переліченних пам’яток. Врахуйте, що черги в каси можуть бути досить великими. Тому можна купити електронні квитки онлайн.

Оскільки Акрополь стоїть на горі, то стародавні камені можуть бути гострими і слизькими. Тому подбайте про зручне взуття. Намагайтеся брати з собою побільше води.

Поїсти ви зможете в кафе і ресторані при музеї. Звідси відкриваються дивовижні види на Акрополь.

Акрополь на карті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.