Press "Enter" to skip to content

Бейт-Шеан. Руїни стародавнього римського міста в Ізраїлі.

Хочете перенестись в славні часи стародавнього Риму? Тоді місто Бейт Шеан в Ізраїлі відмінне для цього місце. Цей  історичний пам’ятник, який чудово зберігся, став однією з головних пам’яток країни.

Велика частина стародавнього римського міста добре збереглася. Вулиці з колонами і залишки храму дадуть вам можливість побачити побут часів римського правління.

Зараз Бейт-Шеан входить до складу однойменного Національного Парку.

Цікавий факт – Бейт-Шеан в перекладі з давньоєврейського означає «будинок спокою».

Римський театр

Екскурсію в Бейт Шеане починайте з Римського театру. Він побудований ще за часів Септимія Севера, в кінці 2 -го століття. Театр відмінно зберігся.

Колись він вміщував близько 6 000 глядачів. Нижня частина будівлі була вбудована в землю і мала напівкруглі яруси для сидіння. Верхня частина побудована на масивних підпорах з дев’ятьма входами, які ведуть до горизонтального проходу на півдорозі до глядацького залу.

Вхід в Римський театр
Вхід в Римський театр

Верхні яруси сидінь частково зруйновані, але нижні добре збереглися. Є також великі залишки стіни сцени. Спочатку її прикрашали колони і статуї.

Тель ель-Хусн

На північ від Римського театру ви побачите Тель-ель-Хусн, головну пам’ятку місцевих археологічних розкопок.

Розкопки в цьому древньому місті в 1920-х роках дозволили виявити тут стелу і скульптури періоду єгипетського панування.

Багато що зі знайденого (наприклад, стела фараона Сетоса I і стела богині війни Анат) зараз знаходиться в Єрусалимі в музеї Рокфеллера. Наступні розкопки, що проходили з 1986 року дали неабиякі результати – Бейт-Шеан став одним з головних археологічних об’єктів Ізраїлю.

Загальний вигляд на Бейт-Шеан з висоти
Загальний вигляд на Бейт-Шеан з висоти

У Бейт-Шеані велика кількість руїн, тому оглянути їх всі за один день неможливо. Якщо у вас запланована коротка поїздка сюди, то постарайтеся, щоб Тель ель-Хусн був першим в списку визначних пам’яток, які потрібно подивитися.

Так як Бейт-Шеан був зруйнований землетрусом практично відразу після завоювання його арабами, будівельні матеріали зруйнованого міста згодом не використовувалися. Це спростило роботу археологам, яким потрібно було лише відновити стіни і будівлі, зруйновані після землетрусу.

У південній частині був знайдений ще один добре збережений римсько-візантійський театр. Він також міг вміщати до 6000 глядачів. На північ від нього розташована лазня візантійського періоду. Вона оточена з трьох сторін колонадами і містить залишки оригінальної мозаїки і мармуру.

Лазні Бейт-Шеана
Лазні Бейт-Шеану

Прекрасним прикладом служить мозаїка Тіхе (приблизно 6 століття нашої ери). Її знайшли в візантійському будинку на північний схід від лазні. На ній зображена Тіхе – богиня долі і удачі, з рогом достатку.

Мозаїка богині Тіхе
Мозаїка богині Тіхе

Від лазні ступені ведуть до вулиці з колонами, що з’єднує театр і лазні з центром міста. На його північному кінці широкі сходи ведуть до залишків римського храму Діоніса. На схід від цього храму знаходяться фундаменти і архітектурні фрагменти, що належать німфею і базиліці, що слугували в римські часи ринком і місцем зустрічей. На південний схід від базиліки, ряд монолітних римських колон і частина візантійської вулиці з магазинами ведуть в південну частину міста.

Цікавий факт – зараз ви практично не почуєте назви Тель ель-Хусн, так як його називають просто Бейт-Шеан. Тобто фактично це одне і те ж. Сучасне місто Бейт-Шеан лежить на північний захід від розкопок.

Залишки Візантійської епохи

Візантійські артефакти були виявлені на північ від Тель-ель-Хусна, на іншій стороні долини Харода. Тут, в 567 році н.е., знатна дама на ім’я Марія і її син Максим побудували монастир, прикрашений мозаїкою.

Вхід йде у великий двір з мозаїчним покриттям, що зображає тварин і птахів.

Зліва ви побачите прямокутну кімнату з мозаїкою, на якій написано «була завершена за часів абата Георгія і його заступника Комітаса».

Інші мозаїки (виноградні вусики, мисливці, тварини) знаходяться в невеликій кімнаті навпроти входу, а також в східній частині монастиря. Надгробки в святилище підписані грецькою мовою.

Як дістатися до Бейт-Шеан

Кілька порад

  • Візьміть з собою будь-який головний убір і побільше води. У цьому місці дуже жарко і мало тіні.
  • Автобуси маршруту 961 щодня відправляються з Єрусалима в Тверію. Шлях пролягає через Бейт-Шеан. Тому як з Тверії, так і з Єрусалиму дістатися в Бейт-Шеан не складно.
  • Якщо у вас буде час, обов’язково відвідайте фортецю Масада і дізнайтеся її страшну легенду. Фортеця розташована приблизно в 150 км на південь.

Трохи історії Бейт-Шеана

Американські археологи з Пенсільванського Університету в ході розкопок в 1921-23 років визначили 18 різних ділянок. Найбільш ранні датуються 4 -м тисячоліттям до нашої ери.

Бейт Шеан вперше згадується в єгипетських записах 19 століття до Р.Х. Після захоплення міста фараоном Тутмосом III в 15 столітті до Р.Х., він значно зміцнив його. У 11 столітті до Р.Х. його завоювали філістимляни. Однак через 3 століття місто з невідомих причин виявилося покинутим.

В 3 столітті до Р.Х. його заселили скіфи. Тоді місто називали Скіфополь.
В 2 – 1 століттях до Р.Х. тут стали селитися євреї.
Римський консул Гней Помпей в 63 р до Р.Х. оголосив його вільним містом, що стало членом Декаполіса або Десятиграддя. Так називали союз десяти міст на східному кордоні Римської імперії.

Під римським правлінням, завдяки своєму розвиненому сільському господарству і текстильній промисловості, Бейт-Шеан став процвітати. Про це свідчать багато історичних артефактів.

За часів Візантійської імперії в місті проживало близько 40000 чоловік. Більшість були християнами, але була тут і єврейська громада. Араби завоювали Бейт-Шеан в 639 році. Але незабаром після цього місто було зруйновано землетрусом і практично покинуте.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.