Зміст
Боробудур – величезний буддійський комплекс в Індонезії. Його можна сміливо назвати одним з чудес світу. Краса і грандіозність, мальовничість і розмах, все відповідає такому званню. Розміри храму вражаючі – 123х123 метра.

Цікавий факт – Боробудур найбільший буддійський храм в світі.
Де знаходиться
Боробудур розташований в Індонезії в 15 кілометрах від міста Магеланг в центральній частині острова Ява (провінція, до речі, так і називається – Центральна Ява).
Географічні координати (-7.607973, 110.203843)
Чим вражає Боробудур
Боробудур нагадує гігантську буддійську мандалу (так називають замкнуту геометричну систему з рівновіддаленими від центральної точки елементами).
Фундамент прямокутний, довша сторони якого складає 123 метри. Храм складається з восьми ярусів. Нижні п’ять квадратні, а решта три – круглі. Така форма служить віддзеркаленням схеми світогляду за творами буддійських ченців.

На верхньому ярусі знаходяться 72 малі ступи, які оточують велику центральну ступу. Кожна з них виконана у вигляді прикрашеного дзвону. Усередині них розміщені статуї Будди.
Всі стіни і тераси храму покривають неймовірні і хитромудрі барельєфи, які є відображенням вчення Будди. Центральна ступа є символом вічності і просвітлення.

Цікавий факт – храм прикрашають 2672 барельєфи і 504 статуй Будди (але 300 з оригінальних статуй пошкоджені, а 43 відсутні).
Боробудур в релігії
Навіть зараз Боробудур залишається місцем для релігійного паломництва і молитов. Кожен ярус паломники обходять навколо сім разів за годинниковою стрілкою. Однак входити через центральну ступу дозволено тільки буддійським ченцям.
Дослідники дотримуються думки, що дану споруду можна розглядати в якості величезної книги для паломників.

Проходячи, згідно ритуалу, кожен ярус, віруючі знайомляться з життям і вченням Будди. Згідно повір’я, якщо доторкнутися до кожного, розташованого в ступі верхнього ярусу, Будди через виїмку в ній, то це принесе щастя. Однак деякі ступи виявляються порожніми (як ви пам’ятаєте, немає 43 статуй з 504). А одна, особлива ступа, символізує житло Будди. Якщо доторкнутися в ньому до ноги Будди, то за легендою, ваше бажання обов’язково виповниться.

Боробудур має одну з найбільших і найбільш повних колекцій буддійських барельєфів в світі.
Коли побудували храм
Боробудур звели близько 1200 років тому. За цей час він пережив не тільки виверження вулкану Мерапі, але й зміну віросповідання на острові Ява. Навіть після його відвідування мисливцями за скарбами, храму вдалося зберегти свій прекрасний і монументальний вид.
Храм Боробудур відноситься до найбільших буддійським пам’ятників планети. Побудували його між 750-850 роками нашої ери. На думку вчених, його спорудження зайняло не менше 100 років.

Цікавий факт – При будівництві не використали ніяких скріплюючих матеріалів. Камені храму неймовірно точно підігнані один до одного.
Забуття храму Боробудур
Довгий час Боробудур був в запустінні, покритий вулканічним попелом.
Що призвело до запустіння цього унікального монумента та з яких причин він був залишений, залишається таємницею.
Приблизно в середині 20 століття історики зробили припущення, що нещастя, що спіткало жителів після виверження Мерапі, змусило їх покинути свої будинки в пошуках нового місця для життя. Виверження вулкану відбулося в 1006 році. Однак багато вчених схиляються до думки, що зміщення центру яванської цивілізації в долину Брантас відбулося раніше, приблизно в 928 році. І все ж, справжня причина, чому жителі покинули Боробудур, залишається невідомою.
Повторне відкриття і відновлення
Храм був знову виявлений в 1814 році, коли острів був окупований англійцями. Під час організованої ними експедиції в складі 200 чоловік, проводилося очищення пам’ятника, що тривало півтора місяця. Пізніше, інші дослідники продовжили роботу. Верхню частину пам’ятника повністю розчистили в 1835 році. З тих пір весь комплекс стало добре видно.
Цікавий факт – Під час реставрації на початку 20-го століття було виявлено, що в цьому районі знаходяться три буддійських храми – Боробудур, Павон і Мендут. Причому вони розташовані на одній прямій лінії. Явно простежується релігійний зв’язок між ними. Але точне ритуальне призначення невідомо.
В ті часи пам’ятники активно розкрадали. Скульптури, барельєфи, орнаменти злодії розтягували на сувеніри. Тільки один король Сіаму після відвідування в 1886 році губернатора острова Ява, вивіз статуй, елементів і орнаментів на восьми бичачих упряжках. Серед них була і єдина, що збереглася скульптура хранителя храму. В результаті подібних мародерських дій і природних руйнувань храм сильно постраждав.
Але комплекс кілька разів реставрувався. Наймасштабніша реставрація проходила з 1975 по 1982 роки. З тих пір Боробудур увійшов до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Зараз храм Боробудур повністю відновлений, пагорб укріплений і зведена іригаційна система.
Храм Боробудур як туристичний об’єкт
Боробудур – найбільш відвідувана пам’ятка Індонезії.
У 1974 році 260 000 туристів відвідали храм. З них 36 000 були іноземцями. А в середині 1990-х років цей показник виріс вже до 2,5 млн. людей в рік.
Буквально в 200 метрах від храму є 3-зірковий готель Манохара Боробудур.
Храм має кілька туристичних нагород. У червні 2012 року Боробудур потрапив в Книгу рекордів Гіннеса як місце наймасштабніших археологічних розкопок серед буддійських святинь.
Великий наплив відвідувачів, що піднімаються по вузьких сходах Боробудура, викликав сильний знос кам’яних сходинок. Щоб уникнути подальшого зношування сходів, з листопада 2014 року дві основні секції сходів Боробудура – східна (на підйом) і північна (на спуск) – покрили дерев’яними конструкціями. Подібна техніка застосовується в Ангкор-Ваті в Камбоджі і єгипетських пірамідах.

Крім цього були пропозиції покрити сходи гумою або видавати відвідувачам спеціальне взуття. Однак поки обходяться дерев’яним покриттям сходів.