Press "Enter" to skip to content

Боробудур – найбільший буддійський храм світу

Боробудур – величезний буддійський комплекс в Індонезії. Його можна сміливо назвати одним з чудес світу. Краса і грандіозність, мальовничість і розмах, все відповідає такому званню. Розміри храму вражаючі – 123х123 метра.

Храм Боробудур в Індонезії
Храм Боробудур в Індонезії

Цікавий факт – Боробудур найбільший буддійський храм в світі.

Де знаходиться

Боробудур розташований в Індонезії в 15 кілометрах від міста Магеланг в центральній частині острова Ява (провінція, до речі, так і називається – Центральна Ява).

Географічні координати (-7.607973, 110.203843)

Чим вражає Боробудур

Боробудур нагадує гігантську буддійську мандалу (так називають замкнуту геометричну систему з рівновіддаленими від центральної точки елементами).

Фундамент прямокутний, довша сторони якого складає 123 метри. Храм складається з восьми ярусів. Нижні п’ять квадратні, а решта три – круглі. Така форма служить віддзеркаленням схеми світогляду за творами буддійських ченців.

Так виглядає Боробудур з висоти
Так виглядає Боробудур з висоти

На верхньому ярусі знаходяться 72 малі ступи, які оточують велику центральну ступу. Кожна з них виконана у вигляді прикрашеного дзвону. Усередині них розміщені статуї Будди.

Всі стіни і тераси храму покривають неймовірні і хитромудрі барельєфи, які є відображенням вчення Будди. Центральна ступа є символом вічності і просвітлення.

Барельєфи Боробудура
Барельєфи Боробудура

Цікавий факт – храм прикрашають 2672 барельєфи і 504 статуй Будди (але 300 з оригінальних статуй пошкоджені, а 43 відсутні).

Боробудур в релігії

Навіть зараз Боробудур залишається місцем для релігійного паломництва і молитов. Кожен ярус паломники обходять навколо сім разів за годинниковою стрілкою. Однак входити через центральну ступу дозволено тільки буддійським ченцям.

Дослідники дотримуються думки, що дану споруду можна розглядати в якості величезної книги для паломників.

Барельєфи в храмі Боробудур
Барельєфи в храмі Боробудур

Проходячи, згідно ритуалу, кожен ярус, віруючі знайомляться з життям і вченням Будди. Згідно повір’я, якщо доторкнутися до кожного, розташованого в ступі верхнього ярусу, Будди через виїмку в ній, то це принесе щастя. Однак деякі ступи виявляються порожніми (як ви пам’ятаєте, немає 43 статуй з 504). А одна, особлива ступа, символізує житло Будди. Якщо доторкнутися в ньому до ноги Будди, то за легендою, ваше бажання обов’язково виповниться.

Малі ступи на верхньому ярусі храму
Малі ступи на верхньому ярусі храму

Боробудур має одну з найбільших і найбільш повних колекцій буддійських барельєфів в світі.

Коли побудували храм

Боробудур звели близько 1200 років тому. За цей час він пережив не тільки виверження вулкану Мерапі, але й зміну віросповідання на острові Ява. Навіть після його відвідування мисливцями за скарбами, храму вдалося зберегти свій прекрасний і монументальний вид.

Храм Боробудур відноситься до найбільших буддійським пам’ятників планети. Побудували його між 750-850 роками нашої ери. На думку вчених, його спорудження зайняло не менше 100 років.

Зверніть увагу на шви між камінням
Зверніть увагу на шви між камінням

Цікавий факт – При будівництві не використали ніяких скріплюючих матеріалів. Камені храму неймовірно точно підігнані один до одного.

Забуття храму Боробудур

Довгий час Боробудур був в запустінні, покритий вулканічним попелом.

Що призвело до запустіння цього унікального монумента та з яких причин він був залишений, залишається таємницею.

Приблизно в середині 20 століття історики зробили припущення, що нещастя, що спіткало жителів після виверження Мерапі, змусило їх покинути свої будинки в пошуках нового місця для життя. Виверження вулкану відбулося в 1006 році. Однак багато вчених схиляються до думки, що зміщення центру яванської цивілізації в долину Брантас відбулося раніше, приблизно в 928 році. І все ж, справжня причина, чому жителі покинули Боробудур, залишається невідомою.

Повторне відкриття і відновлення

Храм був знову виявлений в 1814 році, коли острів був окупований англійцями. Під час організованої ними експедиції в складі 200 чоловік, проводилося очищення пам’ятника, що тривало півтора місяця. Пізніше, інші дослідники продовжили роботу. Верхню частину пам’ятника повністю розчистили в 1835 році. З тих пір весь комплекс стало добре видно.

Цікавий факт – Під час реставрації на початку 20-го століття було виявлено, що в цьому районі знаходяться три буддійських храми – Боробудур, Павон і Мендут. Причому вони розташовані на одній прямій лінії. Явно простежується релігійний зв’язок між ними. Але точне ритуальне призначення невідомо.

В ті часи пам’ятники активно розкрадали. Скульптури, барельєфи, орнаменти злодії розтягували на сувеніри. Тільки один король Сіаму після відвідування в 1886 році губернатора острова Ява, вивіз статуй, елементів і орнаментів на восьми бичачих упряжках. Серед них була і єдина, що збереглася скульптура хранителя храму. В результаті подібних мародерських дій і природних руйнувань храм сильно постраждав.

Але комплекс кілька разів реставрувався. Наймасштабніша реставрація проходила з 1975 по 1982 роки. З тих пір Боробудур увійшов до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Зараз храм Боробудур повністю відновлений, пагорб укріплений і зведена іригаційна система.

Храм Боробудур як туристичний об’єкт

Боробудур – найбільш відвідувана пам’ятка Індонезії.

У 1974 році 260 000 туристів відвідали храм. З них 36 000 були іноземцями. А в середині 1990-х років цей показник виріс вже до 2,5 млн. людей в рік.

Буквально в 200 метрах від храму є 3-зірковий готель Манохара Боробудур.
Храм має кілька туристичних нагород. У червні 2012 року Боробудур потрапив в Книгу рекордів Гіннеса як місце наймасштабніших археологічних розкопок серед буддійських святинь.

Великий наплив відвідувачів, що піднімаються по вузьких сходах Боробудура, викликав сильний знос кам’яних сходинок. Щоб уникнути подальшого зношування сходів, з листопада 2014 року дві основні секції сходів Боробудура – східна (на підйом) і північна (на спуск) – покрили дерев’яними конструкціями. Подібна техніка застосовується в Ангкор-Ваті в Камбоджі і єгипетських пірамідах.

Зараз ці сходи покриває дерев'яний настил щоб захистити їх від зношування
Зараз ці сходи покриває дерев’яний настил щоб захистити їх від зношування

Крім цього були пропозиції покрити сходи гумою або видавати відвідувачам спеціальне взуття. Однак поки обходяться дерев’яним покриттям сходів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.