Press "Enter" to skip to content

Долина Китів Ваді Аль-Хітан

Ваді аль-Хітан ( відома як Долина Китів ) — одна з найкраще збережених світових пам’яток палеонтології. Ця віддалена ділянка в Західній пустелі Єгипту демонструє безцінну колекцію скам’янілих кісток стародавніх вимерлих китів, яких називають археоцети. Вік решток не менше 50 млн. років.

Скам'янілості Долини Китів
Скам’янілості Долини Китів

Де знаходиться

Ваді аль-Хітан ви знайдете в 150 кілометрах на північний захід від Каїра в північній частині Єгипту.

Географічні координати 29.264137, 30.022539

Найближчий великий населений пункт – Ель-Файюм – в 80 кілометрах на схід.

Вивчення Ваді аль-Хітан

Є свідчення, що район Ваді аль-Хітан був під водою приблизно 40-50 млн. років тому. В ті часи стародавнє море Тетіс розташовувалося на південь від сучасного Середземного моря. Потім воно зрушилося на північ, і за довгі роки накопичився великий шар вапняних і піщаних відкладень, які зараз видно в скельних ландшафтах долини. У цих відкладеннях і знайдені численні скам’янілі рештки.

Геологічне вивчення цього району проводилося з 1800-х років. Перші скелети знайшли в 1830-х роках, але їх не зібрали воєдино через важкодоступність цих місць.

Спочатку вважалося, що фрагменти кісток належать великим морським рептиліям старовини. Лише в 1902 році стало ясно, що це рештки китів.

До 1980-х років Ваді аль-Хітан не привертав підвищеної уваги через його важкодоступність. У 1980-х роках інтерес до Долині Китів зріс, оскільки автомобілі з повним приводом стали більш доступні.

Крім вчених і мандрівників, сюди потягнулися і мародери стародавніх артефактів. В результаті багато кісток і скам’янілостей розікрали. Це викликало обурення в наукових колах і в 2005 році Долину Китів внесли в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Загальна площа заповідної зони більше 200 км кв.

Долина Ваді аль-Хітан в Єгипті
Долина Ваді аль-Хітан в Єгипті

Крім кладовища вимерлих китів, Ваді аль-Хітан став домом для 15 різновидів рослин пустелі і 15 видів диких ссавців, в тому числі північноафриканського шакалу, рудої лисиці, мангусту, африканської дикої кішки та газелі доркас. Часто зустрічаються лисиці породи фенек.

Скелети китів в пустелі Єгипту

Рештки в Ваді аль-Хитані відносяться до періоду середнього еоцену ( від 40 до 56 млн. років тому ). Скам’янілості тут присутні у великій кількості і часто вони прекрасно збереглися. Найпомітнішими є скелети і кістки китів і морських корів.

Особливо цінні експонати обгороджені
Особливо цінні експонати обгороджені

Вивчено і описано кілька сотень артефактів. Всього ж тут налічується близько 1500 копалин скелетів морських хребетних. Серед них кити, морські корови, крокодили, стародавні риби, скати, акули, черепахи і безліч інших тварин. Зокрема в експозиції можна побачити скелет доісторичної риби-пили довжиною 1,8 метра.

Скам’янілості китів варіюються від окремих кісток до цілих скелетів. Для відвідувачів виставлено кілька часткових скелетів і 2 практично цілих скелета китів. Ці скелети мають невеликі задні кінцівки, яких немає у сучасних видів китів, і потужний череп з зубами, схожими на зуби хижих наземних ссавців. Інші ссавці представлені скелетами трьох видів морських корів.

Доказ еволюції китів

Головна особливість Ваді аль-Хітан це незаперечний доказ того, що в давнину кити були наземними тваринами. Долина стала найважливішим місцем для ілюстрації однієї зі знакових трансформацій в історії планети – еволюції китів. Саме Долина Китів яскраво відображає вигляд та особливості китів під час переходу їх до морського життя. У світі поки не знайдені інші місця з такою кількістю і головне якістю подібних скам’янілостей.

Рештки фіксують класичну обтічну форму тіла сучасних китів, але при цьому ми бачимо певні особливості будови черепа та зубів, характерні для сухопутних тварин. Найбільший знайдений скелет був довжиною 21 метр. У нього були розвинені п’ятипалі ласти на передніх кінцівках і ( несподівано!!! ) задні ноги, які до цього не знаходили у інших видів древніх китів.

Так міг виглядати археоцет — древній предок китів
Так міг виглядати археоцет — древній предок китів

Археоцети були м’ясоїдними. У деяких скелетів виявлено скам’янілий вміст шлунку.

А це вже сучасний кит
А це вже сучасний кит

Ваді аль-Хітан в туризмі

Долину Китів відвідують всього близько 1000 чоловік в рік. Це цілком зрозуміло, оскільки туристи намагаються відпочивати на березі моря. Проте потік мандрівників поступово збільшується.

Оскільки Ваді-аль-Хітан знаходиться в охоронюваному районі Ваді-аль-Райан, то він знаходиться під захистом. Тому для відвідувачів організовані екскурсії по заздалегідь визначеним маршрутам.

Крім екскурсій на позашляховиках ви можете скористатися поїздкою на верблюдах або просто пройти пішки.
Варто пам’ятати, що лише деяка частина Ваді-аль-Хітан перетворена в туристичну визначну пам’ятку. Між основними скам’янілостями тут проходять пішохідні доріжки.

Один з скелетів долини китів
Один з скелетів долини китів

Цікавий факт – Долина Китів лежить за горою, відомою як Гарет Джаханна, що в перекладі означає « Пекельна гора ». На заході сонця здається, що гора палає яскравим червоним світлом.

Цікавий факт — Уряд Єгипту повідомив, що в липні 2007 року 2 автомобілі з бельгійськими дипломатами, в’їхали в зону, що охороняється і заподіяли шкоду на 10 мільйонів доларів США. Бельгійський уряд все заперечує. Суперечка досі не вирішена.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.