Press "Enter" to skip to content

Ікарія – острів довгожителів в Греції

Ікарія – відомий грецький острів, населений довгожителями. Тут довголіття є скоріше нормою, ніж винятком. Тому часто зустрічаються люди похилого віку, які легко подолали середньостатистичну тривалість життя в решті Європи.

Цікавий факт – Кожен третій остров’янин доживає до 90 років.

Крім підвищеної тривалості життя, люди острова Ікарія ще й більш здорові в порівнянні з іншими європейцями. У них набагато нижчі показники раку і серцевих захворювань. Вони рідше страждають від депресії або слабкості розуму, фізично активні в старості.

Досить доглянуті старенькі. Хоча називати їх так навіть незручно, вже дуже молодо вони виглядають для своїх років. Чоловікові в чорній сорочці 82 роки, а в світлій - 75 років.
Досить доглянуті старенькі. Хоча називати їх так навіть незручно, вже дуже молодо вони виглядають для своїх років. Чоловікові в чорній сорочці 82 роки, а в світлій – 75 років.

Протягом багатьох років вчені намагалися розкрити секрет довголіття і доброго здоров’я жителів острова. Вони пов’язують це з низкою факторів, включаючи місцеву дієту і схильність місцевих жителів до денного сну.

Де знаходиться

Острів Ікарія розташувався приблизно в 70 кілометрах від материкової Туреччини в акваторії Егейського моря.

Географічні координати 37.59796, 26.11235

Так виглядає Ікарія з висоти
Так виглядає Ікарія з висоти

Трохи статистики

Розміри острова приблизно 39 на 10 кілометрів. Площа 255 км кв. Найвища точка – 1037 метрів над рівнем моря. Населення приблизно 8500 чоловік.

Острів Ікарія досить спокійний і розмірений. Справжній рай для довгожителів.
Острів Ікарія досить спокійний і розмірений. Справжній рай для довгожителів.

Острів Ікарія назвали на честь міфологічного персонажа Ікара. Того самого, який зробив собі крила і піднявся до Сонця. Але підлетівши до нього, обпалив крила і впав в море.

Вивчення довголіття остров’ян

Довголіття жителів острова Ікарія є доведеним фактом. Протягом багатьох років проводилися різні наукові дослідження і демографічні опитування. Найбільш помітним стало дослідження Ікарії, організоване Афінським університетом.

Дослідження Афінського університету

В ході цього дослідження доктор Христина Хрісоху, кардіолог з Медичного відділення університету, виявила, що місцева ікарійская дієта багата бобами і місцевими дикорослими овочами, які містять в 10 разів більше антиоксидантів, ніж червоне вино. Місцеві жителі також споживають багато картоплі і козячого молока. А ось м’яса і цукру вони їдять зовсім трохи.

За словами Хрісоху, раціон харчування на острові Ікарія сильно відрізняється від раціону інших грецьких островів. Можливо, це секрет високої тривалості життя.

В ході дослідження з’ясувалося, що ікарійци п’ють багато трав’яного чаю і невелику кількість кави. Щоденне споживання калорійної їжі в загалом вкрай мало.

Острів Ікарія досить ізольоване місце. Тут практично немає туристів. Остров’яни загалом не схильні до впливу західного способу життя. Можливо тому в місцевих селах (особливо на півночі) зафіксовані найвищі показники довголіття.

Ідеалістичний та спокійний острів в прямому сенсі налаштовує на довголіття.
Ідеалістичний та спокійний острів в прямому сенсі налаштовує на довголіття.

Цікавий факт – Дослідження показали, що звичка ікарійцев дрімати вдень також може бути фактором зниження ризику серцевих захворювань.

Дослідження Дена Бюттнера

Американський науковий співробітник National Geographic Ден Бюттнер провів на острові кілька років. Він вивчав жителів Ікарії і їх звички. Бюттнер включив острів в свою книгу «Блакитні зони». У ній він описує п’ять областей в світі, де тривалість життя перевищує середній американський показник.

Цікавий факт – всього в 20 кілометрах на схід від Ікарії знаходиться  острів Самос. Він схожий на Ікарію за розмірами. У них схожа екосистема і генотип жителів. Однак на Самосі тривалість життя стандартна для Греції та середньоєвропейська.

Ікарія — одне з небагатьох місць в світі, де люди не тільки живуть довго, але і помирають  природним шляхом, практично без страждань.

І нехай весь світ почекає
І нехай весь світ почекає

Найбільші потрясіння жителів в основному були викликані зовнішніми обставинами. Головним чином під час Другої світової війни, коли острів окупували німці і італійці. За цей час від голоду померло не менше 20 відсотків населення острова.

Однак з часом страждання призвели до почуття солідарності серед ікарійців. Один з небагатьох лікарів острова сказав Бюттнеру: «Це місце не я. Це місце МИ. ”

Що кажуть самі довгожителі

Розповідаючи про секрети довголіття, у кожного жителя острова будуть свої, часто суперечливі, причини.

The Guardian розповідає історію Костаса Спонсаса, уродженця Ікарії, який втратив ногу в Албанії під час війни. Він дожив до святкування свого 100-річчя в 2013 році. Врятований своїми товаришами-ікарійцями, він розповідав, як підтримував себе, намагаючись не впадати в депресію після втрати ноги. Ось його головна думка з точки зору довголіття: «депресія, самотність, печаль і стрес можуть забрати у вас десятиліття життя.»

Цікавий факт – місцеві жителі практично не носять годинник. Час для них не має значення.

Елені Мазарі, місцевий агент з нерухомості, каже, що сім’я є життєво важливою частиною ікарійской культури. Можливо це причина їх довгого і здорового життя.

Як розповідає Елені: «Стареньких ми тримаємо при собі. Є будинок престарілих, але там живуть тільки ті, хто втратив всю свою сім’ю. Нам було б соромно віддавати старих в будинок для людей похилого віку. У цьому причина довголіття.»

Дивовижна історія Стаматіса Мораітіса

На фото Стаматіс Мораітіс
На фото Стаматіс Мораітіс

Його історія фантастична. З острова Ікарія в 1943 році він потрапив в США. Там він одружився, працював, купив будинок. Але в 1976 році йому поставили діагноз рак легенів і дали не більше 1 року життя.

На той момент йому було 60 років. Зневірившись, він з сім’єю повернувся на Ікарію і став чекати на смерть. Однак роботи в саду, зустрічі зі старими друзями і неквапливість життя в прямому сенсі перемогли рак. Стаматіс прожив до 102 років.

Цікавий факт – під час вивчення жителів, одна 101-річна жінка сказала Дену Бюттнер «Ми просто забуваємо помирати».

Гарний настрій, здоровий сон і близькі люди - істинний рецепт довголіття
Гарний настрій, здоровий сон і близькі люди – істинний рецепт довголіття

Що ще потрібно для довголіття

Багато жителів Ікарії дають цілком практичні поради:

  • не вживайте їжу, смажену на маслі
  • завжди добре висипайтеся (спіть по можливості з відкритим вікном)
  • уникайте вживання занадто великої кількості м’яса
  • пийте трав’яний чай і обов’язково випивайте пару келихів червоного вина протягом дня

А ось вам незвичайний рецепт довголіття від 100-річної Євангелії Карнави. Вона стверджує, що її секрет довголіття – Coca-Cola.

Ікарія – одне з рідкісних місць на планеті, де люди живуть в середньому на 10 і більше років довше, ніж в будь-якій точці світу. Ще одне таке місце – Японський острів Окінава, відомий як «найздоровіше місце на Землі».

Як ви розумієте, точний рецепт довголіття поки невідомий. Однак продовжити життя цілком можливо. Жителі острова Ікарія тому доказ.

Один з пляжів Ікарії. Як бачите туристів тут поки небагато.
Один з пляжів Ікарії. Як бачите, туристів тут поки небагато.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.