Press "Enter" to skip to content

Храм Кайлас – величезний храм, вирізаний з монолітного каменю

Храм Кайлас (або Кайлаш) – це фактично один гігантський камінь, який обточили до стану будівлі. Вірніше сказати цілого комплексу будівель. Тобто весь храмовий комплекс вирізаний з однієї величезної скелі.

Храм Кайлас
Храм Кайлас

Де знаходиться

Ви знайдете храм Кайлас в містечку Еллора штату Махараштра в західній частині Індії.

Географічні координати 20.023726, 75.179250

Храм Кайлас з висоти
Храм Кайлас з висоти

Храм Кайлас – один з найбільших монолітних древніх індуїстських храмів в світі. Будівля, вирізана з каменю, вважається одним з найпрекрасніших печерних храмів через його філігранну обробку, скульптуру, розмір і архітектурний дизайн.

Треба сказати, що всього в Еллорі 34 печерних храми. У сукупності вони утворюють печери Еллори.

Це вже інші печерні храми в Еллорі
Це вже інші печерні храми в Еллорі

Вони розташовані по одній лінії протягом двох кілометрів. Храм Кайлас найбільший з них (в довідниках він числиться як печера №16).

До речі, зверніть увагу на Храм Дамбулла на Шрі-Ланці. Він вирізаний в скелі, і теж досить цікавий.

Історія храму Кайлас

Достовірних відомостей про історію храму небагато. Його будівництво пов’язують з царем Крішною I з династії Раштракути, який правив між 756 і 773 роками н.е. Хоча ніяких написів про це в храмі немає.

В архітектурі храму збереглися сліди стилю Паллава і Чалукья. Тут знаходяться кілька ретельно вирізаних панно із зображенням сцен Рамаяна і пригод Крішни.

Сцени з Рамаяни
Сцени з Рамаяни

Храм є унікальним комплексом з чітким архітектурним і скульптурним дизайном в поєднанні з досить великими розмірами. До речі, його дизайн і розміри змусили вчених вважати, що будівництво храму охопило правління кількох королів. Проте, вважається, що основні частини храму були завершені саме під час правління Крішни I, а деякі інші частини храму приписані пізнішим правителям.

Цікавий факт – За оцінками вчених, храм побудували приблизно 250 працівників протягом 6 років.

Храм Кайлас релігійно перегукується з горою Кайлас в Китаї. Все ж індуїсти вважають, що саме на цій горі живе бог Шива. Тому храм назвали ім’ям цієї знаменитої гори.

Архітектура і особливості

Храм Кайлас відомий своїми унікальними вертикальними розкопками. Тобто робочі почали вирізати храм з каменю, починаючи з його вершини, і поступово спускаючись нижче.

Все це фактично будувалося згори вниз
Все це фактично будувалося згори вниз

Цікавий факт – щоб повністю вирізати будівлі, треба було видалити молотком і долотом приблизно 200 000 тон каменів.

Архітектура храму відрізняється від класичної архітектури Деканського регіону і, мабуть, заснована на традиціях храму Кайлас в місті Канчіпурам південній частині Індії.

Скульптури храму Кайласа
Скульптури храму Кайласа
Скульптури храму Кайласа
Скульптури храму Кайласа

На вході в храм є скульптури шайвайтів (послідовників Шиви) і вайшнавів (послідовників Вішну). Монолітні колони у дворі обрамляють вхід по обидва боки.

U-образний двір має двоповерхові ворота. Розміри двору 82х46 метрів. Центральний храм, присвячений Шиві, знаходиться в центрі двору. Храм має мандапу (відкритий зал) з плоским дахом, яку підтримують 16 колон. Тут ви побачите сцени з Рамаяни і Махабхарати.

Храм Кайлас – це диво інженерної думки, яке було побудовано згори вниз з нульовою похибкою.

Легенда храму Кайлас

З храмом пов’язана цікава середньовічна легенда. За легендою, місцевий король тяжко захворів. Його дружина стала молитися богу Шиві про лікування чоловіка. Вона пообіцяла побудувати храм, якщо король виживе. Крім того, королева присягнулася дотримуватися найсуворішого посту, поки не побачить шихару цього храму. Шихара – це верхня частина індуїстського храму, дослівно перекладається як «гірський пік».

Щоб ви розуміли, про що йде мова, уявіть, скільки довелося б постити королеві, поки не побудують храм.

Бог почув королеву і вилікував її чоловіка. Королева тут же розпорядилася побудувати храм. Але багато архітекторів заявили, що для будівництва храму з шихарою знадобляться місяці. І тільки один архітектор на ім’я Кокаса переконав королівську сім’ю, що вони зможуть побачити шихару храму через тиждень.

Що ж він зробив? Правильно – він почав будувати храм зверху. поступово вирізаючи донизу гірські породи. Він зміг закінчити шихару протягом тижня, що дозволило королеві швидко завершити свій пост.

Цікавий факт – численні записи 11-13 століть згадують архітекторів з центральної Індії, які народилися в знаменитій родині Кокаса. Так що цілком ймовірно, що легенда не така вже й легенда.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.