Press "Enter" to skip to content

Пантеон – святиня всіх богів Риму

Пантеон в Римі – стародавня і добре збережена будівля італійської столиці. Протягом двох тисячоліть вона залишається практично в первісному вигляді. Багато в чому завдяки своїй архітектурі. Римський Пантеон так вдало і просто спроектований, що залишився майже повністю недоторканим часом. Це дивно, якщо врахувати, що два різних папи римських забрали метал з його даху для своїх цілей. Тим самим будівля залишалася незахищеною протягом декількох століть.

Географічні координати 41.90328150018422, 12.475406267425406

Вік, стан і краса архітектурних форм роблять Пантеон однією з найпопулярніших туристичних пам’яток Риму. Звичайно ж, він обов’язково входить в перелік екскурсій по стародавнім місцям міста.

Площа Пьяцца-делла-Ротонда
Площа Пьяцца-делла-Ротонда

Пантеон знаходиться на площі Пьяцца-делла-Ротонда в одному з наймальовничіших і найцікавіших районів Риму. Всього в декількох хвилинах ходьби від нього ви знайдете дві знамениті міські площі: Пьяцца Навона і чарівну Кампо-де-Фіорі з її барвистим ринком.

Трохи історії

Початок будівництва датується 27 роком н.е. Побудований Марком Агриппою, зятем імператора Августа, Пантеон був присвячений всім давньоримським богам. Його купол представляє небесне склепіння, а отвір в куполі символізує Сонце.

Цікавий факт – іменами римських богів названо більшість планет нашої сонячної системи. Меркурій, Марс, Венера, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.

У 80 році нашої ери він був пошкоджений пожежею. Будівлю відреставрували, але прослужила вона недовго. Лише за часів правління імператора Адріана (120-125 роки н.е.) Пантеон повністю відновили.

Примітно, що цегляна кладка того періоду демонструє чудову технічну майстерність, досягнуту римськими будівельниками.

Християнські імператори раннього періоду заборонили використовувати цей язичницький храм для богослужіння. Пантеон в Римі залишався занедбаним до тих пір, поки папаБоніфацій IV не заснував в ньому християнську церкву в 609 році. Він присвятив її Діві Марії і всім християнським мученикам.

Купол римського Пантеону

Величезний купол спирається на циліндр з кам’яної кладки. Усередині знаходяться порожній простір. Ця порожнеча в поєднанні з альковами, які оточують його інтер’єр, дозволили зробити конструкцію легшою, підтримуючи купол за допомогою арок.

Римський Пантеон в розрізі
Римський Пантеон в розрізі

Купол Пантеону вважається найбільшим в світі не укріпленим монолітним бетонним куполом.
Саме він надихнув знаменитого архітектора Філіппо Брунеллескі на створення купола собору у Флоренції. Він, до речі, так і називається Купол Брунеллескі.

Крім цього, подібний дизайн використовував інший італійський архітектор Донато Браманте для Базиліки Святого Петра. Купол Капітолію у Вашингтоні також виконаний за такою технологією.

Будівельники вирішили проблему ваги купола, змінивши матеріали при виготовленні бетону. Для кожного наступного шару вони використовували легший камінь. Два верхніх ряду купола зроблені з легкого туфу і ще більш легкої пемзи.

Вид зверху на Римський Пантеон
Вид зверху на Римський Пантеон

Якщо дивитися з площі Пьяцца-делла-Ротонда, де Пантеон оточений будівлями, то купол здається більш плоским, ніж він є насправді. Тому найкраще оцінити його зсередини. Саме звідси він постає у всій своїй красі і величі. Діаметр купола цілих 43 метри. А загальна висота храму 42,7 метра.

З боку купол Пантеону не здається чимось незабутнім. Головна його привабливість криється всередині
З боку купол Пантеону не здається чимось незабутнім. Головна його привабливість криється всередині

Внутрішня частина купола кессонірована (тобто поділена на окремі секції для додання йому міцності).

Спочатку купол покривала позолочена бронзова черепиця. Але її прибрали за наказом Папи Григорія III. А папа Урбан VIII використовував важку бронзову покрівлю портика для будівництва балдахіну Берніні в Базиліці Святого Петра.

Окулус

Круглий отвір в його центрі називають Окулус. Його діаметр 9 метрів. До речі, це єдине джерело світла в будівлі.

Цікавий факт – в певний час дня 21 квітня, в день народження Риму, світло через отвір потрапляє прямо в дверний проріз. Це дозволяло імператору ефектно з’являтися перед своїм народом в цей святковий день.

Купол Римського Пантеону зсередини
Купол Римського Пантеону зсередини

Так як окулус (в перекладі з лат. «око») завжди залишається відкритим, підлога має невеликий ухил для стоку дощової води. Під час дощу будьте обережні, підлога досить слизька.

Найприголомшливіший дощ тут можна побачити на 50-ий день після Пасхи. Це свято називається «день сходження Святого Духа». У цей день з окулуса летять пелюстки троянд. На вершину купола піднімаються люди і висипають мільйони пелюсток троянд в отвір. Священики в цей час одягнені в червоний одяг. Ця традиція йде корінням в раннє християнство. Тоді червоні троянди вважалися символом Святого Духа, а також уособлювали кров, пролиту Ісусом Христом для спокути гріхів людства.

Портик

Спочатку до входу в Пантеон вели ступені. Але за 2000 років рівень землі значно піднявся. Тепер ступені ведуть вже вниз, до портику. Його 33-метрова ширина оточена 16 гранітними колонами з коринфськими капітелями.

Дах портика (або ґанку) підтримують масивні стародавні колони
Дах портика (або ґанку) підтримують масивні стародавні колони

Хоча будівлю реконструювали після пожежі в 80 році н.е., напис, який перебував на початковому Пантеоні в Римі, був доданий над ґанком нової будівлі. На ньому записано: «M * AGRIPPA * L * F * COS * TERTIUM • FECIT« (Марк Агріппа, син Луція, консул втретє, побудував його).

Бронзові двері, покриті колись золотом, важать по 20 тонн кожна. На щастя, папи римські до них не дісталися і не переплавили, як це сталося з бронзовим дахом.

Інтер’єр

Витончений купол Пантеону, звичайно ж, був найвищим досягненням Римської архітектури. Але внутрішній простір з гармонійними пропорціями теж заслуговує уваги. Висота храму дорівнює діаметру купола, а висота циліндра, що підтримує купол, дорівнює його радіусу.

У стінах товщиною 6,2 метра розташувалися напівкруглі і прямокутні ніші. Вони не тільки візуально змінюють простір, але і як би полегшують його. Сувора обробка значно підсилює архітектурний ефект.

Треба відзначити, що всередині Римський Пантеон виглядає просто чудово
Треба відзначити, що всередині Римський Пантеон виглядає просто чудово

Гармонія і ідеальні пропорції, засновані на зображенні Землі зі небесним склепінням над нею, сьогодні так само вражають, як і 2000 років тому.

Гробниці Пантеону

Пантеон в Римі – це не тільки храм всіх богів, а й місце поховання знатних людей.

У другій ніші справа покоїться прах італійського короля Віктора Еммануїла II. А в другій ніші зліва гробниця короля Умберто I і його дружини королеви Маргарити. Великий кардинал – Державний секретар Консальві увічнений в пам’ятнику, створеному в 1824 році датським скульптором Бертелем Торвальдсеном, в третій ніші зліва. Гробниця великого художника епохи Відродження Рафаеля знаходиться між другою і третьою нішами зліва.

Над головним вівтарем, прямо навпроти входу, знаходиться оригінальна ікона 7-го століття Мадонна з немовлям. Її відновили під пізнішими шарами фарби. Це одна з рідкісних збережених ікон, поширених в римських церквах того періоду. Над іконою напівкупол апсиди, покритий золотою мозаїкою хрестових візерунків. У ніші справа можна побачити фрагменти декору II століття.

Пантеон в туризмі

Як ви вже знаєте, Пантеон в Римі – одна з найважливіших туристичних визначних пам’яток вічного міста. Як правило, його відвідує більшість міських екскурсій.

Приїхати в Рим і не відвідати Пантеон - просто злочин для туриста
Приїхати в Рим і не відвідати Пантеон – просто злочин для туриста

Тригодинна пішохідна екскурсія по Стародавньому Риму поєднується з Римським форумом, Колізеєм, Капітолійським пагорбом і фонтаном Треві.

Влітку в високий сезон тут може бути багатолюдно. Щоб побачити Пантеон без натовпу туристів, вирушайте туди вранці (він відчиняється о 9 ранку) або ближче до закриття. Він відкритий до 19 вечора. Вхід дозволяється за 30 хвилин до закриття Пантеону. Зачинений він 1 січня, 15 серпня і 25 грудня.

Час відвідування може змінюватися в залежності від релігійних заходів. Інформацію про точний графік роботи і вартість відвідування ви можете дізнатися на офіційному сайті Пантеону.

Як дістатися до Пантеону

Вулиці в цій частині Риму досить вузькі для автобусів. Але екскурсійні автобуси hop-on-hop-off зупиняються в декількох хвилинах ходьби від площі Пьяцца-делла-Ротонда, між нею і площею Навона.

Поблизу немає станції метро. Але на площі Пьяцца Аргентина є зупинка автобусів 40, 60 і 64, що курсують між Ватиканом, центром міста і залізничним вокзалом Терміні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.