Press "Enter" to skip to content

Пустеля Атакама. Фото, пам’ятки, цікаві факти

Пустеля Атакама – найсухіша пустеля в світі. За цим показником вона перевершила навіть полярні пустелі. Гігантські, практично неживі, території Атаками нагадують місячні і марсіанські пейзажі. Площа пустелі більше 105 000 км кв.

Пейзажі пустелі Атакама
Пейзажі пустелі Атакама

Цікавий факт – в Атакамі розташовано кілька метеостанцій. Так ось, деякі з них жодного разу не зафіксували опади.

У багатьох місцях пустелі дощ випадає всього раз на кілька десятиліть. Середня кількість опадів в регіоні Антофагасту приблизно 1 – 3 мм на рік. Є докази, що істотних опадів в Атакамі не було з 1570 по 1971 роки. У цій пустелі зареєстрована найнижча вологість повітря – 0 %.

Атакама - найсухіша пустеля в світі
Атакама – найсухіша пустеля в світі

Де знаходиться

Пустеля Атакама розташована на заході Південної Америки. Площа пустелі настільки велика, що вона фактично лежить на території 4 держав. Велика частина знаходиться на півночі Чилі, і трохи на півдні Перу. На сході пустеля захоплює частину Болівії і Аргентини.

Краєвиди пустелі Атакама
Краєвиди пустелі Атакама

Чому пустеля Атакама найсухіша в світі

Пустеля Атакама вважається найзасушливішою пустелею на планеті. Цьому сприяють три фактори.

Перший полягає в тому, що пустеля знаходиться на західній стороні Анд. А переважно вітри в цьому регіоні йдуть зі сходу. Як видно на схематичному малюнку, що переважають південно-східні пасати, що несуть вологе повітря, змушені підніматися. Волога конденсується і осідає на східній стороні Анд. Це явище відоме як дощова тінь.

Орієнтовна схема, яка пояснює чому пустеля Атакама найсухіша в світі
Орієнтовна схема, яка пояснює чому пустеля Атакама найсухіша в світі

Примітно, що із західного боку розташований Чилійський береговий хребет. Він в свою чергу не пускає в Атакаму незначні вітри із західного боку. Фактично пустеля Атакама знаходиться в подвійній дощовій тіні.

Другий фактор – високий тиск повітря. По суті, низхідний потік  повітря нагрівається, а відповідно будь-яка волога всередині перетворюється у водяну пару. Тобто це максимум туман, але ніяк не опади.

Третій фактор – холодна течія Гумбольдта в Тихому океані. Всі берегові вітри охолоджуються, тому вони не можуть вбирати вологу з океану.

В результаті сукупність таких ефектів і створює найзасушливе місце на Землі. Найбільш суха частина цього регіону розташована на південь від річки Лоа.

Краєвиди пустелі Атакама
Краєвиди пустелі Атакама

Атакама настільки посушлива, що багато гір вище 6000 метрів не мають льодовиків. Тільки найвищі піки (такі, як Ojos del Salado, Monte Pissis і Llullaillaco) мають постійний сніговий покрив.

Цікавий факт – Щоб зібрати воду, місцеві жителі застосовують «туманоуловителі». Це циліндри висотою в 1,5- 2 метра, стінки яких зроблені з нейлонових ниток. Волога з туману конденсується на стінках циліндра і стікає по ниткам в ємність. Таким чином можна зібрати до 18 літрів води на добу.

Клімат, флора і фауна

Пустеля Атакама неоднозначне місце. З одного боку тут буває вологість до 0 %. З іншого боку взимку в деяких районах пустелі спостерігаються тумани і підвищена вологість.

Середня температура в січні на узбережжі 19-20 , в липні 13-14 .

Рослинність дуже рідкісна. Велика частина пустелі взагалі не має рослин. Іноді зустрічаються кактуси, чагарники і лишайники.

Убога рослинність пустелі Атакама
Убога рослинність пустелі Атакама

У руслах нечисленних тимчасових струмків можна зустріти оазиси. Зазвичай це вузькі смужки лісів, які називають галерейними. Зазвичай це акації, кактуси і мескитові дерева.

Хоча майже повна відсутність опадів є найбільш характерною рисою пустелі Атакама, бувають винятки.

У липні 2011 року екстремальний холодний фронт Антарктики прорвався крізь дощову тінь і приніс цілих 80 см снігу. А ось взимку 2012 року зима на Альтіплано принесла повені в місто Сан-Педро-де-Атакама.

25 березня 2015 року сильні дощі в південній частині Атакама викликали навіть повені.

Іноді (але дуже рідко) пустеля Атакама навіть зацвітає.
Іноді (але дуже рідко) пустеля Атакама навіть зацвітає.

Фауна тут теж не дуже різноманітна. З комах можна зустріти деяких жуків, ос і метеликів, а також червоного скорпіона.

На узбережжі живуть пінгвіни Гумбольда. На високогірних соляних рівнинах мешкають андські фламінго, а вздовж узбережжя можна побачити чилійських фламінго. Крім цього зустрічаються вухата миша Дарвіна і сіра південно-американська лисиця. Американські морські котики і морські леви часто збираються уздовж узбережжя.

Пам’ятки пустелі Атакама

Незважаючи на те, що пустеля Атакама доволі мляве місце, тут ви знайдете ряд цікавих пам’яток.

Гуманоїд Атаками

Цю пам’ятка ви навряд чи побачите, але розповісти про неї варто.

У 2003 році в районі селища Ла-Норія в пустелі Атакама був виявлений крихітний муміфікований скелет гуманоїда. Він був всього 15 см завдовжки, а його ребра і голова були подовженими і вузькими. Це надавало йому дуже дивний вигляд, змушуючи багатьох людей припускати, що це інопланетянин. Однак ДНК і рентгенівський аналіз показали, що це людина. Деякі вчені через щільність зубів і особливостей скелета вважали, що це останки 6 – 8 -річної дитини з рідкісним захворюванням. Інші вважають, що це викидень.

У мумії дві дивні особливості. По-перше, це всього 9 пар ребер на відміну від 12 у звичайної людини. По-друге, значно витягнутий череп. Така форма надає мумії схожість з образом інопланетянина. Через це знахідку стали називати «Гуманоїдом Атаками».

Гуманоїд Атаками
Гуманоїд Атаками

Примітно, що гуманоїда просто продали в приватну колекцію іспанському бізнесменові.

Незважаючи на це, атакамского гуманоїда все ж вдалося трохи вивчити. В ході досліджень з’ясувалося, що мумія це рідкісна мутація людини жіночої статі. До того ж виявилося, що мумія відносно «молода». Їй всього близько 40 років. Хоча спочатку припускали, що їй тисячі років.

Вчені дають два пояснення такої мутації.

Перше – атакамская дівчинка страждала невідомим і важким різновидом карликовості. Вона народилася дуже маленькою і прожила близько семи років.

Друга версія, протилежна. Вона полягає в тому, що атакамская дівчинка була схильна до аномального швидкого старіння. Вона можливо померла в утробі матері або відразу після пологів.
Загалом, вчені сперечаються, але сходяться в одному – гуманоїд Атаками НЕ інопланетянин і не підробка.

Рука пустелі

Фантастична на тлі пустелі скульптура підноситься в Атакамі. Її так і називають Рука Пустелі.

Рука Пустелі
Рука Пустелі

Гейзер Ель Татіо

У 80 км на північ від міста Сан-Педро-де-Атакама ви знайдете близько 80 гейзерів.
Розташовані на висоті 4200 метрів над рівнем моря, фумароли гейзера створюють дивовижні білі парові колони. Особливо вражаюче видовище спостерігається о 6 – 7 годині ранку.

Гейзер Ель Татіо
Гейзер Ель Татіо

Термальні джерела Пуритама

У 45 кілометрах на південь від гейзерів Ель Татіо є термальні басейни Пуритама (Termas de Puritama).
Пуритама в перекладі означає гаряча вода. Всього тут 8 водойм з температурою води 28-31 . Вода багата корисними солями і мінералами. Вхід платний. Детальну інформацію про відвідування джерел Пуритама можна дізнатися на офіційному сайті.

Термальні джерела пуритама
Термальні джерела пуритама

Гігант Атаками

Це величезний геогліф (рисунок на поверхні Землі) в пустелі Атакама в 70 кілометрах на північний схід від міста Ікіке.

Гігант Атаками (Gigante de Atacama) – саме так його називають – дуже схожий на схематичний малюнок. Цей геогліф найбільший доісторичний антропоморфний малюнок в світі. Його довжина 86 метрів, а вік близько 9000 років.

Тарапака - гігант Атаками
Тарапака – гігант Атаками

Іноді гіганта Атаками називають «Тарапака». Крім Тарапакі, в Атакамі зустрічаються і інші геогліфи. З літака тут можна побачити кола, лінії, зображення сов, лам, птахів, людей і незрозумілі абстрактні малюнки. Хто, коли і навіщо їх створив невідомо.

Занедбані міста пустелі Атакама

Атакама багата мідними рудами та іншими корисними копалинами, а також найбільшим в світі природним запасом нітрату натрію (так званої чилійської селітри). Її в великих масштабах добували до 1940-х років. Через ці природні копалини в 19 столітті навіть вибухнула Тихоокеанська війна між Чилі і Болівією. До речі, за підсумками цієї війни пустеля Атакама відійшла Чилі.

У пустелі розкидано близько 170 гірничодобувних міст. Правда тепер вони практично всі занедбані. Справа в тому, що в 20 столітті винайшли синтетичний нітрат (селітра) і добувати чилійську селітру стало просто невигідно. В результаті поселення спорожніли і стали містами-привидами.

Пустеля Атакама в туризмі

Пустеля Атакама входить до трійки найкращих туристичних місць в Чилі. Більшість екскурсій по пустелі починаються в місті Сан-Педро-де-Атакама. Є навіть спеціальні тури для астрономів. Саме в пустелі Атакама, в силу її географічних і кліматичних особливостей дуже добре спостерігати за зірками.

Цікаві факти про пустелю Атакама

  1. Пустеля Атакама, можливо, найстаріша пустеля на Землі. Наявність тут евапоритових утворень дозволяє припустити, що в деяких районах пустелі посушливі умови зберігалися протягом останніх 200 мільйонів років.
  2. Зразки грунту, взяті з Марса, виявилися напрочуд схожі на ті, що були взяті в пустелі Атакама. В результаті НАСА часто використовує її пустельний ландшафт для тестування своїх планетарних транспортних засобів та інструментів до початку місій на Марс.
  3. Мумії місцевого народу Чінчорро, знайдені в пустелі Атакама, є найдавнішими зразками штучно муміфікованих людських залишків, коли-небудь виявлених на планеті. Найстаріші мумії Чінчорро на тисячі років давніші знаменитих єгипетських мумій.
  4. Для пустелі Атакама характерно різке коливання температур. Вдень, наприклад, вона може досягати + 40 ℃, а вночі опуститися до + 5 ℃.
  5. Пустеля Атакама в 50 разів сухіша за легендарну Долину Смерті в США.
  6. Деякі піщані дюни використовують для сендбордингу. Тобто катання на дошці по схилах дюн на зразок сноубордингу.
  7. У пустелі періодично проходять змагання Атакама Кроссинг (Atacama Crossing). Це тижнева пішохідна гонка, що змушує учасників перетинати різні пустельні ландшафти.
  8. В середині листопада 2012 року в пустелі Атакама проходила гонка автомобілів на сонячних батареях. Крім цього, тут організовуються звичайні автомобільні гонки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.