Press "Enter" to skip to content

Синай – священна гора Мойсея

Гора Синай, відома ще як гора Мойсея або гора Хорив, священне місце для кількох релігій. Це саме те місце, де біблійний пророк Мойсей отримав кам’яні скрижалі з заповідями.

Гора Синай на карті

Гора Синай лежить в центрі південної частини Синайського півострова в Єгипті.

Географічні координати 28.539260, 33.974946

Найближчий населений пункт – містечко Святої Катерини. Він знаходиться в 3 км на північ від вершини гори і оточений скелями.

Загальний опис

Гора Мойсея розташувалася в пустельному гористому районі Синайського півострова. Її висота 2 285 метрів над рівнем моря. Це одна з найвищих гір в регіоні. Зовсім поруч ( 4 км на південь ) знаходиться найвищий пік Єгипту – гора Катерина ( 2629 м ).

Гора Синай часто згадується в іудейських, християнських і ісламських книгах. Зокрема про неї говориться в Біблії (Книзі Виходу) та Корані.

Християнські поселенці прийшли в околиці гори в 3 столітті н.е. Грузини приїхали на Синайський півострів в 5 столітті, а в 9 столітті з’явилася грузинська колонія. Переселенці звели тут церкви. До цього дня деякі грузинські рукописи зберігаються на Синаї.

гора Синай
гора Синай

Чим знаменита гора Синай?

Це місце набуло неабиякої популярності, оскільки християни вважають що саме тут Мойсей отримав кам’яні таблички з десятьма заповідями, які згадуються в Біблії.

Згідно з Книгою Виходу, Мойсей вперше почув слово Боже з палаючого тернового куща, недалеко від гори Синай. Бог велів йому вивести ізраїльтян з Єгипту. З божественною допомогою Мойсей таки переконав фараона відпустити з ним ізраїльтян.

Після довгої подорожі люди прибули до підніжжя гори Синай. Пролунав грім, вдарила блискавка, і Бог покликав Мойсея на вершину гори. Там він пробув у печері цілих 40 днів і 40 ночей. Повернувшись, він передав ізраїльтянам 10 заповідей, даних йому Богом.

Статуя Мойсея зі скрижалями
Статуя Мойсея зі скрижалями

Дискусія щодо розташування гори Синай

Абсолютна більшість вважає саме цей пік горою Синай, але є припущення, що насправді біблійна гора знаходиться в іншому місці.

Зокрема, ранні християнські джерела асоціюють біблійну гору з горою Сербал ( в 35 км на захід ). У її підніжжя в 4 столітті був побудований монастир, а в 6-му столітті цей монастир перенесли до гори Катерини.

Деякі дослідники Біблії говорять, що ізраїльтяни перетинали Синайський півострів на північ – за прямим маршрутом, а не по південній частині. Отже, гору Мойсея треба шукати в іншому місці.
Інші ж стверджують, що Бог жив на горі Сеїр в Набатеї в Йорданії.

Іноді біблійний Синай називають вулканом і відносять до Саудівської Аравії. До Синайського півострову його приписати не можуть, оскільки тут немає вулканів.

Археолог Еммануель Анаті каже, що істинний Синай це гора Хар-Карком в Ізраїлі. Тут він знайшов рештки кількох святилищ.

Як би там не було, переважна більшість істориків та віруючих людей вважають, що біблійна гора Синай – це саме гора, що зазначена на початку розповіді.

Синай як священне місце

В околицях гори Мойсея ви знайдете кілька храмів, монастирів, каплиць, а також мечеть.

Монастир Святої Катерини можна побачити біля підніжжя гори Синай на схід від містечка Святої Катерини на висоті 1550 м. Цей грецький православний монастир входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Його навіть називають найдавнішим чинним християнським монастирем на планеті. Правда на цей титул претендує ще монастир Святого Антонія, розташований на іншому березі Червоного моря, на південь від Каїра.

Монастир Святої Катерини
Монастир Святої Катерини

На вершині гори Мойсея є мечеть. Вона до цих пір використовується мусульманами. Тут також є грецька православна каплиця Святої Трійці, побудована в 1934 році на руїнах церкви 16-го століття. Але вона закрита для відвідування.

каплиця Святої Трійці
каплиця Святої Трійці
каплиця Святої Трійці — вид з іншого боку
Дзвін на горі Синай

Гора Синай в туризмі

Ці місця приваблюють не тільки релігійних паломників, а й звичайних туристів. На вершині гори вас чекають дивовижні краєвиди Синайського півострова. Пустеля з грандіозними, суворими пейзажами, горами та глибокими, сухими ущелинами.

Як дістатися?

Традиційний спосіб дістатися до гори Синай — це автомобільна дорога.

Приготуйтеся, поїздка буде нелегка, оскільки гора знаходиться в віддаленому місці. Від Шарм-ель-Шейха близько 230 км, від міста Дахаб 140 км. від міста Нувейба 120 км.

Як правило підйом на вершину починається о 1 годині ночі. Це робиться, для того, щоб мандрівники змогли дістатися вершини до сходу Сонця. Зустріч світанку на горі Синай – це воістину незабутні враження.

Світанок на горі Синай
Світанок на горі Синай

Два шляхи до вершини

На гору Мойсея ведуть два маршрути.

Перший включає в себе 3750 сходинок покаяння, вирізаних ченцями на схилі гори. Як ви зрозуміли, це найважчий шлях. Ви повинні бути морально і фізично готові до сходження. З цього маршруту відкривається чудовий вигляд на долину навіть вночі.

3750 сходинок покаяння
3750 сходинок покаяння

Другий шлях – так звана «верблюжа стежка». Це більш простий спосіб підкорити вершину Синая. Більшу частину цього маршруту можна проїхати верхи на верблюді. Але в 1 км від вершини вам доведеться спішитися і подолати залишок шляху вже самостійно. Можна звичайно доїхати до самого верху на верблюді, але це дуже некомфортно.

Обидва маршрути з’єднуються в ущелині Іллі, також відомої як Сім старійшин Ізраїлю. Це природний амфітеатр, де ви зможете відпочити і потім подолати останні 750 кроків до вершини.

Якщо ви правильно розрахували час своєї подорожі, то на вершині вас зустріне прекрасний, неперевершений краєвид – схід Сонця над Синайським півостровом.

Коли найкраще відвідати гору Синай?

Уникайте поїздок в зимові місяці ( листопад — лютий ). В цей час на вершині часто бувають мінусові температури і сніг. Весна і осінь оптимальний час для сходження. Літо теж непоганий час, але днем тут буває дуже жарко. Найпопулярніший час для початку сходження на гору Синай — це 1-2 години ночі.

Врахуйте, що навіть в теплу пору року може бути великий перепад температури вдень і вночі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.