Press "Enter" to skip to content

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре, купол Брунеллескі і дзвіниця Джотто

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре – одна з головних визначних пам’яток Флоренції. І звичайно це одне з найпривабливіших і відвідуваних місць міста. Собор входить в рейтинги найбільш вражаючих світових творів мистецтва.

Санта-Марія-дель-Фьоре на мапі

У 13 столітті жителі міста захотіли створити собор, який би зафіксував зростаючий вплив Флоренції на життя Європи. Будівництво тривало понад 100 років. Керівництво довірили кільком знаменитим архітекторам, серед яких Джотто і Пізано. До 1420 році Філіппо Брунеллескі увінчав собор великим куполом. Причому цей купол став своєрідним архітектурним проривом того часу. До речі, він все ще вражає архітекторів своєю конструкцією.

Собор Санта-Марія-дель-Фьоре – третій за розмірами храм Італії. Його довжина 152 м, а ширина 90 м. Висота церкви 114 метрів.

Чудовий фасад створений в 1800-х роках. До цього фасад знесли близько 300 років тому. Центральний вхід і фасад собору, мабуть найбільш вражаючі на площі Дуомо. Їх сліпуча краса підкреслена переливами червоного, білого і зеленого мармуру.

Вид собору зовні

Незважаючи на те, що фасад звели тільки на початку 19 століття, він відповідає церковному готичному стилю Середньовіччя. Він відмінно гармонує з дзвіницею Джотто. Фасад оброблений тосканським мармуром і прикрашений химерними візерунками.

Фасад Собору Санта-Марія-дель-Фьоре
Фасад Собору Санта-Марія-дель-Фьоре

У нішах встановлені статуї. Зверніть увагу, як чергуються кольори. Це зроблено спеціально, щоб показати дві головні основи флорентійського мистецтва – «прямоту і красу».

Над головним входом розташовано велике рожеве вікно. А з боків – вікна поменше.

Вітражне вікно і статуї над центральним входом з боку площі Дуомо
Вітражне вікно і статуї над центральним входом з боку площі Дуомо

На дверях ви побачите бронзові барельєфи, присвячені Святій Марії. Їм же присвячений і сам собор. Обов’язково обійдіть церкву по периметру до того як увійти всередину. Ви побачите вражаючі входи з усіх чотирьох сторін будівлі. Особливо примітний Порта делла Мандорла – вхід з лівого боку.

Що всередині собору

Після величного фасаду, вас здивує помірність внутрішньої обстановки. Як і в більшості італійських церков інтер’єр з часом став більш лаконічним. Прикраси були видалені. В результаті залишилися ширяючі готичні арки і кам’яні колони.

вид зсередині собору Санта-Марія-дель-Фьоре
Вид зсередині собору Санта-Марія-дель-Фьоре

Увійшовши всередину, не поспішайте дивитися на купол. Зверніть увагу на 44 вікна. Вони утворюють найбільші вітражі Італії в XIV-XV століттях. А тепер можете підняти голову і здивуватися пишністю купола. Зсередини він не менш вражаючий, ніж зовні. Коли ви подивитеся вгору, то побачите годинник. Так ось його стрілки рухаються в зворотний бік.

Годинник в соборі Санта-Марія-дель-Фьоре
Годинник в соборі Санта-Марія-дель-Фьоре

Не попустіть 3 рожевих вікна. Їх вітражі створені Лоренцо Гіберті. Він до речі, більше знаменитий своїми бронзовими панелями на дверях баптистерія, який знаходиться поруч з храмом.

Проходи і апсиди

У двох проходах по обидва боки розташувалися скульптури, унікальні картини і фрески. У північному проході (зліва від основного вівтаря) зображений Джон Хоквуд на коні. Це командир флорентійської армії найманців. Тут же ви побачите портрет знаменитого поета Данте.

портрет знаменитого поета Данте
Портрет знаменитого поета Данте

Всього тут три апсиди. Це округлі ділянки, утворені короткими рукавами романського хреста в архітектурному плані собору. В апсидах притулилися кілька каплиць.

Зверніть увагу на підлогу. Тут ви побачите непримітний гномон Тосканеллі 1468 року. Це древній астрономічний прилад, який використовували для наукових розрахунків. 21 червня (в день літнього сонцестояння) сонячні промені потрапляють крізь спеціальний отвір в куполі на металеву пластину гномона.

Гномон Тосканеллі в соборі
Гномон Тосканеллі в соборі

У південній апсиді ви знайдете старовинну фреску «Мадонна-дель-Пополо» роботи Джотто.

Різниці

Три апсиди розділені двома різницями. У них священики готуються до служби. Кожна різниця прикрашена роботами майстра Луки делла Роббіа. У Новій Ризниці ви знайдете зображення Воскресіння Христове, створене в 1444 році.
Дивовижні бронзові двері теж створені Роббіа. Десять панелей зображують Святу Марію з немовлям Ісусом, Іоанна Хрестителя, євангелістів та інших біблійних персонажів.

Саме в цій різниці в 1478 році Лоренцо Медічі (глава Флорентійської республіки епохи Відродження) і його брат Джуліано сховалися, коли на них напали прямо під час меси. У Старій Різниці ви побачите 2 теракотових свічника у вигляді ангелів. Обидві роботи Луки делла Роббіа.

Хор і купол

Під куполом розташувався хор і високий вівтар. Восьмикутну балюстраду з мармуру прикрашають 88 барельєфів. Розп’яття над вівтарем створено в 1495-1497 роках Бенедетто та Майано.

Ваш погляд однозначно приверне величезний купол. А він в свою чергу спирається на кам’яні колони, які легко витримують його вагу. Біля основи колон знаходяться 8 статуй апостолів.

З внутрішньої сторони купола ви побачите величну фреску «Страшний суд» роботи Джорджо Вазарі. Він почав створювати її в 1572 році, а ось завершував цей шедевр вже Федеріко Цуккарі в 1579 році. Уявіть, наскільки важко було працювати майстрам, будучи підвішеними під склепіннями купола.

Фреска «Страшний суд» під куполом собору Санта-Марія-дель-Фьоре
Фреска «Страшний суд» під куполом собору Санта-Марія-дель-Фьоре

Купол Брунеллескі

Його величність захоплює дух.

Купол Брунеллескі
Купол Брунеллескі

Але не менш захоплюючі сходи ведуть до його вершини. Після огляду купола зсередини і зовні, вирушайте прямо всередину купола. І це не метафора. Конструкція купола складається з зовнішньої і внутрішньої оболонок. Таким чином, можна побувати безпосередньо між ними.

Шлях до вершини пройде через 463 сходинки. В ході підйому ви оглянете цей шедевр, створений без несучого каркаса. Метод архітектора Брунеллескі, був в тому, щоб зводити кільця, використовуючи цегляну кладку в формі ялинки. Кожне кільце фактично тримало себе, а подальше кільце будувалося на ньому.

Піднявшись наверх, ви зможете потрапити всередину ліхтаря зі шпилем висотою 21 метр. Він побудований в центрі верхньої частини купола.

Цікавий факт – коли побудували це приміщення, Мікеланджело сказав, що воно більше нагадує клітку для коника.

Навколо ліхтаря на куполі Брунеллескі розташувався чудовий оглядовий майданчик. Вся Флоренція звідси буквально як на долоні. У ясні дні ви зможете побачити тосканські пагорби.

Оглядовий майданчик на куполі Брунеллескі
Оглядовий майданчик на куполі Брунеллескі

Сходи до вершини купола ви знайдете там, де північний прохід з’єднується з апсидою. Варто пам’ятати, що цей підйом не рекомендований людям з акрофобіею (страх висоти), клаустрофобією (страх замкнутих просторів), а також проблемами з серцево-судинною системою або диханням.

Підземелля Санта Репарата

З ганку храму сходи ведуть вниз до залишків древньої церкви Санта-Репарата. Її побудували в 4 – 5 століттях. Потім розширили в 8 і 11 століттях. У 1375 році церкву знесли, а на її місці стали зводити собор. Однак під собором збереглися підземелля. Їх виявили в 1965 році в ході розкопок.

Неочікуваною знахідкою в 1972 році виявилася усипальниця самого Брунеллескі. Тепер ви зможете побачити її в невеликому музеї, присвяченому церкві Санта-Репарату.

Гробниця Брунеллескі
Гробниця Брунеллескі

Дзвіниця Джотто

Друге місце за значимістю після значного купола Брунеллескі займає дзвіниця Джотто. Вона височить на 81 метр. Її почали будувати за проектом Джотто ді Бондоне ще в 1334 році. Однак архітектор незабаром помер. Будівництво продовжив в 1337 році вже інший архітектор – Андреа Пізано. А ось завершив проект в 1387 році Франческо Таленто. Будівлю прикрашають барельєфні панелі і ніші зі статуями.

Вежа (вона ж Дзвіниця) Джотто
Вежа (вона ж Дзвіниця) Джотто

Сукупність будівель площі Дуомо – Собор Санта-Марія-дель-Фьоре з куполом Брунеллескі, Дзвіниця Джотто і Баптистерій – зробили це місце одним з найкрасивіших архітектурних ансамблів у світі.

Детальну інформацію про ці пам’ятки ви дізнаєтеся на офіційному сайті, присвяченому Площі Дуомо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.