Press "Enter" to skip to content

Собор Айя Софія в Стамбулі

Айя Софія – величний стародавній собор в Стамбулі. Він майже ровесник самого міста та має таку ж цікаву історію.

Спочатку це була християнська Церква Святої Софії, але після османського завоювання вона стала мечеттю. В 1935 році Собор був перетворенний на музей, але в 2020 році йому повернули статус мечеті.

Собор Айя Софія - це символ не тільки Стамбула, а й всієї Туреччини
Собор Айя Софія – це символ не тільки Стамбула, а й всієї Туреччини

Купол собору є одним із знаменитих символів міста. Причому з усіх численних пам’яток Султанахмета (старого міста Стамбула) це давня будівля залишається однією з головних пам’яток для туристів.

Трохи історії

Першу церкву на цьому місці побудував Костянтин Великий в 326 році н.е. Однак пізніше вона згоріла.

Наступну церкву зруйнували під час найбільшого бунту в Константинополі (нині Стамбул) в 532 році. Цей бунт назвали повстання Ніка.

Під час правління імператора Юстиніана церкву відновили. Будівництво велося з 532 по 537 роки.

Собор Святої Софії ввечері
Собор Святої Софії ввечері

Нову церкву звели явно з наміром перевершити по пишності все будівлі античності. Вона включала в себе багато класичних римських та грецьких елементів. Для цього в Константинополь спеціально привезли велику кількість колон з храмів з усієї Малої Азії, Греції та Італії. При будівництві використовувалися найкращі види мармуру та благородні метали.

Цікавий факт – За даними істориків, сума, витрачена на будівництво собору, еквівалентна 3600 кг золота. На будівництві працювали 10 000 робітників.

Як виглядає собор Святої Софії

Собор має досить значні розміри – 75,6 метра в довжину, 68,4 метра в ширину та 55,6 метра у висоту, завдяки чому має гігантський внутрішній простір.

Простір всередині вражає уяву
Простір всередині вражає уяву

Цікавий факт – Собор залишався найбільшим в світі майже тисячу років, поки в 1520 році не був побудований Севільський собор в Іспанії.

Діаметр одного тільки купола собору Святої Софії цілих 32,6 метра.

Цікавий факт – Коли на соборі був встановлений купол, стіни стали хилитися назовні через його вагу. Тому побудували стіни, що додатково підтримують купол.

Всього в соборі 104 колони, 40 в нижній галереї і 64 у верхній галереї.

У зовнішньому вестибюлі (екзонартексе) і внутрішньому вестибюлі (нартексі) знаходяться прекрасні ранньохристиянські мозаїки.

Проте за часи перебування будівлі в якості мечеті мозаїки були заштукатурені. В першій половині 20 століття Собор Святої Софії став музеєм, і мозаїки відновили. Офіційно Собор був перетворений в музей в 1935 році першим президентом Туреччини Мустафою Кемалем Ататюрком.

10 липня 2020 року рішенням турецької влади за ініціативи президента Реджепа Таїп Ердогана пам’ятка знову змінила свій статус на мечеть. При цьому раньохристиянські фрески були завішані тканиною.

Собор Святої Софії
Собор Святої Софії

Особливий інтерес представляє зображення Христа Пантократора. Ця мозаїка 9-го століття розташована над головним імператорським входом.

зображення Христа Пантократора
зображення Христа Пантократора

Оскільки собор використовувався протягом століть і як християнська церква, і як мусульманська мечеть, інтер’єр являє собою чаруюче поєднання візантійського та османського стилів.

Внутрішній простір освітлено незліченною кількістю вікон. На великих круглих дерев’яних табличках на головних пілонах золотими літерами вписані імена перших чотирьох халіфів.

На круглих таблицях написані імена халіфів
На круглих таблицях написані імена халіфів

В апсиді знаходиться міхраб (ніша, яка вказує напрямок на Мекку).

Основні визначні пам’ятки Собору Святої Софії

У соборі багато цікавих стародавніх артефактів та визначних пам’яток.

Мозаїка Діви Марії

Ця приголомшлива мозаїка 11-го століття знаходиться над головним вихідним дверним проходом.

Мозаїка Діви Марії
Мозаїка Діви Марії

На ній зображена Діва Марія в оточенні візантійських імператорів Костянтина Великого праворуч і Юстиніана зліва. Костянтин віддає Діві Марії Константинополь, а Юстиніан пропонує їй Собор Святої Софії.

Османські Усипальниці

5 султанів спочивають в Соборі Святої Софії. Гробниці знаходяться за головним виходом, поруч з початковим баптистерієм. Всі усипальниці мають розкішні інтер’єри і прикрашені ізнікською плиткою.

Колона плачу

Це одна з найвідоміших частин Собору Святої Софії. Вважається, що колону благословив святий Григорій Чудотворець.

Кажуть, що саме в цьому місці постійно виступає волога. Її ще називають спітніла колона.

Вона знаходиться у північно-західного виходу з нефа. На колоні є отвір, покритий бронзою. Ходять чутки, що колона творить чудеса. Люди просовують великі пальці в отвір і повертають руку на 360 градусів. Якщо ви відчуєте на пальці вологу, значить, ваше бажання збудеться.

Колона плачу
Колона плачу

Екскурсія по собору Святої Софії і не тільки

У внутрішньому дворі собору ви знайдете офіційних гідів. Ви зможете найняти будь-якого з них, щоб глибше зануритися в історію величних пам’яток і будівель цього міста. Як правило, в екскурсію входять головні визначні пам’ятки Стамбула.

Невеликий одноденний тур по Стамбулу покаже вам старий район Султанахмет. Перед вами постануть 6 найвідоміших місць і будівель району – Собор Святої Софії, палац Топкапи, підземне водосховище Цистерна Базиліки, іподром, Блакитна мечеть і Великий Базар.

Більше історії, інформації та мозаїк ви знайдете на офіційному сайті.

Собор Святої Софії на мапі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.