Press "Enter" to skip to content

Фонтан Треві: цікаві факти, історія створення

Фонтан Треві (Trevi Fountain) – найвідоміший фонтан Риму. Жодна подорож в Рим не буде повним без відвідування цього легендарного фонтану.

Він розташований в районі Квірінал в центральній частині Риму. Фактично фонтан є центральним фасадом палацу Палацо Полі.

Фонтан Треві і фасад Палацо Полі
Фонтан Треві і фасад Палацо Полі

Фонтан Треві і фасад Палацо Полі варто сприймати як єдине ціле. Як не дивно, Палацо Полі практично став всього лише фоном для фонтану Треві. Архітектор Луїджі Ванвітеллі створив монументальний фасад палацу як декорацію для фонтану. Центральну частину палацу знесли в 1730 році, щоб звільнити місце для фонтану.

Фонтан Треві один з 1352 фонтанів в Римі. Однак він значно виділяється серед інших. Його розмір близько 50 метрів в ширину і 26 метрів у висоту. Це робить Треві ще й найбільшим фонтаном в Римі.

Фонтан Треві
Фонтан Треві

Назва Треві пішла від слів Tre Vie (три шляхи), оскільки фонтан знаходиться в місці перетину трьох вулиць. Фонтан Треві можна вважати одним із символів Риму, поряд зі знаменитим Колізеєм.

Трохи історії

Історія фонтану Треві бере початок в 19 році до Р. Х. Тоді він став кінцем акведука Aqua Virgo, який постачав воду до римських лазень і фонтанів в центрі міста.

Кажуть, що назва Aqua Virgo (невинні води) пішло на честь юної римської дівчини, яка показала солдатам джерело чистої води. Звідки згодом провели акведук.

Перший фонтан побудували в епоху Відродження під керівництвом Папи Миколи V.

У 1730 р. Папа Клемент XII оголосив конкурс на створення нового фонтану. Брали участь багато знаменитих архітекторів, але врешті-решт Нікола Сальві отримав право на проектування фонтану. Хоча деякі історики кажуть, що він, можливо, був не першим архітектором.

Алессандро Галілей, архітектор з сім’ї легендарного астронома Галілео Галілея, спочатку отримав замовлення на проект фонтану. Але в кінцевому підсумку замовлення було віддано Сальви. Чому так сталося? Причина банальна – Галілей був флорентійцем, а Сальві – римлянином по народженню.

Але Сальви так і не довів до кінця свій фонтан. Тільки в 1762 році інший Папа, Клемент XIII, офіційно завершив будівництво і відкрив новий фонтан Треві, через 11 років після смерті Сальви.

Фонтан Треві
Фонтан Треві

Остаточний вигляд фонтан Треві отримав в тому самому 1762 році під керівництвом вже іншого архітектора Джузеппе Панніні

Символізм фонтану Треві

Як ви розумієте, фонтан – це не тільки спосіб постачання води, але й скульптурна композиція, наповнена глибоким змістом. Особливо якщо сприймати величний фасад палацу і фонтан воєдино.

У центрі фонтану розташована статуя Океану (або Нептуна, володаря водної стихії) роботи П’єтро Браччі. Гігант стоїть на колісниці, запряженій морськими кіньми, в супроводі тритонів.

Статуя Нептуна в центрі фонтану Треві
Статуя Нептуна в центрі фонтану Треві

Центральну частину скульптурної композиції займає статуя Нептуна (він же Океан), владики морської стихії

Зверніть увагу, один з морських коней спокійний, а другий буйний. Це символізує різні стани океану.

Морські коні в фонтані Треві
Морські коні в фонтані Треві

Зліва від Нептуна статуя тієї самої Діви, яка вказала шлях до чистого джерела води. Ця статуя уособлює здоров’я і чистоту. Справа скульптура, що втілює достаток.

Довгий час вода з фонтану Треві вважалася найм’якшою і найсмачнішою в Римі. Протягом століть бочки з цією водою щотижня возили в Ватикан. Однак зараз цю воду не можна пити, вона технічна.

«трубочки закоханих» Фонтану Треві
«трубочки закоханих» Фонтану Треві

Праворуч від фонтану є так звані «трубочки закоханих». Легенда свідчить, що молоді пари, які попили з них води, будуть любити один одного все своє життя. Нагадуємо, воду з фонтану пити не можна.

З чого зроблений фонтан

Фонтан в основному побудований з травертину, назва якого з латині означає «з Тібру». Цей мінерал, що складається з карбонату кальцію, утворений з джерельної води, можливо, привезли з міста Тіволі, що в 35 км від Риму.

В ході будівництва багато людей були поранені, а деякі загинули, працюючи з величезними каменями.

Завдяки подачі води з декількох джерел до великого басейну, щодня фонтан прокачує близько 80000 кубометрів води. Водяний контур фонтану замкнутий.

Чому кидають монети в фонтан Треві

Відомо що мандрівники кидають монети практично в усі фонтани. Звичайно ж, це стосується і фонтану Треві. Проте тут є своя унікальна традиція.

Три монетки для фонтану

Міф, що зародився в 1954 році від фільму «Три монети в фонтані», звучить приблизно так :

  • Киньте одну монету і ви повернетеся в Рим ще раз
  • Кидаючи другу монету – ви закохаєтесь
  • Якщо ви кинете третю монету – ви незабаром вийдете заміж.

Як ви розумієте, це розраховано в основному на жінок.

Щоб домогтися бажаного ефекту, слід кидати монету правою рукою через ліве плече.

Варто відзначити, що ця традиція сходить ще до стародавніх римлян. Вони часто кидали монети в воду, щоб боги води благословили їх подорож і допомогли повернутися додому.

Скільки монет кидають в фонтан

Як ви думаєте, скільки грошей кидають туристи в цей фонтан?

монети на дні басейну фонтану Треві
монети на дні басейну фонтану Треві

Подивіться скільки монет на дні басейну фонтану Треві. Але ж їх щодня виймають з фонтану.

За статистикою, щорічно з фонтану дістають монети на суму близько 1 млн євро. Рекорд зафіксований в 2016 році. Тоді в фонтан Треві накидали 1,4 мільйона євро.

Куди йдуть ці гроші і чому їх не можна витягувати з фонтану?

З 2007 року гроші, зібрані в фонтані йдуть на благодійність.

Чи знаєте ви, що монети збираються щоночі і передаються італійській благодійній організації Caritas. Та, в свою чергу, витрачає їх на підтримку магазинів, що роздають спеціальні карти місцевим біднякам, щоб допомогти їм купити продукти.

Можливо, саме з цієї причини витягувати монети з фонтану незаконно.

Раніше злодюжки зазвичай виймали монети з фонтану ночами. Так, наприклад, в 2011 році за допомогою прихованої камери зловили трьох осіб.

Найвідоміший фонтанний «злодій» був відомий на прізвисько Д’Артаньян. Він крав монети з фонтану протягом 34 років, перш ніж його зловили влітку 2002 року.

Знакові події

У 1996 р. фонтан відключили і затягнули чорною тканиною після смерті актора Марчелло Мастроянні. Він знімався у фільмі «Солодке життя». Найвідоміша сцена цього фільму відбувається саме в фонтані Треві. Це зробило фонтан ще більш відомим.

Марчелло Мастроянні і Аніта Екберг на тлі фонтану Треві. Кадр з фільму «Солодке життя»
Марчелло Мастроянні і Аніта Екберг на тлі фонтану Треві. Кадр з фільму «Солодке життя»

У 2007 р. вода в фонтані раптом забарвилася в червоний колір. Якийсь вандал кинув в фонтан фарбувальну речовину, в результаті чого вода стала червоною.

У 2007 р. вода в фонтані раптом забарвилася в червоний колір
У 2007 р. вода в фонтані раптом забарвилася в червоний колір

Так як у фонтані Треві використовується система водопостачання замкнутого циклу, то і вся вода стала червоного кольору. Були побоювання, що рідина зашкодить пам’ятнику. Але воду швидко злили, і пошкоджень вдалося уникнути.

Фонтан Треві в туризмі і кіно

Цей фонтан – досить відоме місце для туристів з усього світу.

Італійці вважають фонтан Треві найкрасивішим у світі. Тут практично ніколи не буває порожньо.
Одна річ, яка може трохи зіпсувати настрій – це наполегливі продавці троянд. Але їх ви можете просто ігнорувати.

Увечері фонтан Треві підсвічується
Увечері фонтан Треві підсвічується

До того ж це не тільки знакова пам’ятка Риму, але і відмінна декорація для деяких фільмів. Крім фільму «Солодке життя», де Аніта Екберг стрибнула в фонтан Треві в одязі, пам’ятнка була показана в багатьох художніх фільмах, включаючи «Римські канікули», «Три монети в фонтані», а також «Ліззі МакГуайр».

Фонтан навіть відтворений в Парку Walt Disney World.

Фонтан Треві на мапі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.