Press "Enter" to skip to content

Всесвітнє зерносховище на Шпіцбергені

Всесвітнє зерносховище ( в оригіналі Svalbard Global Seed Vault ). Саме так офіційно називається це місце. Але багатьом воно відоме як «Сховище Судного Дня». Що це таке і навіщо воно потрібно?

Ми часто чуємо про вимираючі види тварин, таких як горбаті кити або носороги. Але чомусь забуваємо про рослини. Але ж вони не менш ( скоріше навіть більш ) важливі для екологічного балансу планети. Рослини також знаходяться під загрозою зникнення. Фрукти і овочі, які люди вирощували протягом тисячоліть, поступово вимирають.

Цікавий, але сумний факт – дослідження вчених показали, що з 8000 сортів сільськогосподарських культур, що вирощуються в США в 1903 році, до 1983 року залишилося тільки 600.

А тепер уявіть, що станеться в разі глобальної ядерної війни, удару астероїда або катастрофічної зміни клімату. Чи зможе людство ( або його залишки ) перезапустити життя на Землі? Чи вистачить йому різновидів флори для нормального функціонування цивілізації? Рішення є – це своєрідний Ноїв Ковчег для насіння. Або, як Ви вже зрозуміли, те саме «Сховище Судного Дня».

Де знаходиться Всесвітнє зерносховище

Всесвітнє зерносховище розташоване в скелі на острові Західний Шпіцберген ( або Свальбард ), що входить в архіпелаг Шпіцберген. Ви знайдете його в 5 кілометрах на захід від містечка Лонгйїр ( до речі найбільшого поселення на всьому архіпелазі – трохи більше 2000 жителів ).

Географічні координати 78.235765, 15.491572

Всього в 1 кілометрі на північ від Сховища знаходиться Свальбард — основний аеропорт Шпіцбергена.
До Північного Полюса планети звідси близько 1300 км.

Навіщо створено Всесвітнє зерносховище

У всьому світі налічується близько 1750 генних банків насіння. Всесвітнє зерносховище — це спроба запобігти втраті насіння в цих сховищах під час масштабних регіональних або глобальних криз.

На жаль, подібне вже траплялося. Наприклад, Національний банк насіння Філіппін був пошкоджений в результаті повені, а потім знищений пожежею. Банки насіння Афганістану, Сирії та Іраку були повністю втрачені в ході військових дій.

Чому Шпіцберген?

Шпіцберген вибрали для будівництва, тому що тут немає тектонічної активності і присутня вічна мерзлота. Це сприяє збереженню генного матеріалу. Розташовуючись на висоті 130 метрів над рівнем моря, сховище залишиться сухим навіть якщо крижані шапки почнуть танути. Крім того, недалеко від сховища добувають вугілля, що забезпечує електроенергією холодильні установки. Саме за допомогою додаткового охолодження досягається температура -18°С ( що відповідає температурі у вашій морозильній камері ).

Навіть якщо обладнання вийде з ладу, пройде, як мінімум кілька тижнів, перш ніж повітря в сховищі прогріється до температури навколишньої породи з пісковика -3°C.

Цікавий факт — за оцінками вчених, для нагрівання приміщення сховища до 0°C потрібно не менше 200 років.

Вхід в «Сховище Судного Дня»
Вхід в «Сховище Судного Дня»

Техніко-економічне обґрунтування стверджує, що сховище може зберігати насіння більшості основних харчових культур протягом сотень років. Деякі з них потенційно можуть залишатися життєздатними протягом тисяч років.

Управління об’єктом здійснюється Північним центром генетичних ресурсів, хоча на місці немає постійного персоналу. Для забезпечення безпеки датчики руху і веб-камера стежать за входом.

Ще одним важливим фактором при виборі Шпіцбергена стала його значна віддаленість від материка. Тому, в разі різних війни, навряд чи у когось з буде бажання захопити Сховище. Примітно, що основна частина вмісту «Сховища Судного Дня» – це саме сільськогосподарські рослини, а не фікуси з фіалками.

Як виглядає Сховище на Шпіцбергені

Його не можна назвати шедевром архітектури. Та й описувати «Сховище Судного Дня» з цієї точки зору не зовсім коректно. Адже його головна мета зберегти безцінні зразки рослин нашої планети.

Сховище поглиблюється на 120 метрів всередину гори з пісковика, і розташоване на висоті 130 метрів над рівнем моря.

Тунель що веде в сховище
Тунель що веде в сховище

Основна частина сховища прихована всередині гори. Ми з вами можемо спостерігати тільки головний вхід в нього.

Всесвітнє зерносховище схематично
Всесвітнє зерносховище схематично

Світлова інсталяція проходить по всій довжині даху будівлі і спускається по зовнішній стороні до входу. Це робота відомого норвезького художника Дівеке Санні під назвою Perpetual Repercussion. Завдяки цьому, cховище добре видно здалеку.

Дах і вхід в сховище виконані з нержавіючої сталі, дзеркал і призм. Воно відзеркалює полярне світло влітку. А ось взимку мережа 200 волоконно-оптичних кабелів надає будівлі приглушене зеленувато-бірюзове та біле сяйво.

Світлова інсталяція на вході в Сховище
Світлова інсталяція на вході в Сховище

Цікавий факт — У Норвегії будівельні проекти, що фінансуються урядом і перевищують певну вартість, повинні включати художні роботи. Саме тому Норвезьке державне агентство з нагляду за мистецтвом в громадських місцях, привернуло художника для установки освітлення, яке підкреслює важливість і значимість даної споруди. Хоча практична користь від цього вельми сумнівна.

Верхня частина входу в Сховище
Верхня частина входу в Сховище

Історія і будівництво «Сховища Судного Дня»

Північний генобанк ( NGB ) з 1984 року зберігає заморожене насіння північних рослин в покинутій вугільній шахті на Шпіцбергені. У січні 2008 року Північний генобанк об’єднався з двома іншими природоохоронними групами Північних країн і сформував організацію NordGen.

Прем’єр-міністри Норвегії, Швеції, Фінляндії, Данії та Ісландії урочисто заклали перший камінь «майбутнього сховища» 19 червня 2006 року. 26 лютого 2008 року Сховище на Шпіцбергені офіційно відкрилося.

Цікавий факт – перші зразки насіння в новий генобанк стали надходити з січня 2008 року, тобто раніше офіційного відкриття.

Ідея створення всесвітнього зерносховища належить захиснику природи Кері Фаулеру. Норвезький уряд профінансував будівництво в розмірі 45 мільйонів крон ( 8,8 млн. Доларів США в 2008 році ).

Цікавий факт — Всесвітнє зерносховище займає шостий рядок в рейтингу найкращих винаходів з 2008 року за версією журналу Time.

Всього через 1 рік після відкриття, в Сховищі вже налічувалося 268 000 зразків рослин. В лютому 2017 року – вже 930 821 зразок.

26 лютого 2018 в Сховище надійшло близько 76 000 нових зразків. Таким чином, на той момент в генобанці Шпіцбергена зберігався понад 1 мільйон зразків насіння.

Станом на листопад 2018 року насіннєвий фонд налічував 983 524 зразків. Це пов’язано з тим, що періодично зі Сховища вилучаються деякі зразки.

Як зберігаються насіння

Кожен зразок складається приблизно з 500 насінин, запечатаних в герметичний пакет. Загальна ємність сховища становить 4,5 млн зразків.

Зберігання насіння в сховищі є безкоштовним для кінцевих користувачів. Уряд Норвегії і компанія Crop Trust оплачують експлуатаційні витрати. Значне фінансування надходить від Фонду Білла і Мелінди Гейтс, а також від різних урядів по всьому світу.

Насіння зберігаються в запечатаних тришарових упаковках з фольги, які поміщені в пластикові контейнери на металевих стелажах.

Усередині сховище виглядає так
Усередині сховище виглядає так

Температура в приміщенні -18°С. Низька температура і обмежений доступ кисню забезпечують низьку метаболічну активність і затримують старіння насіння.

Зразки насіння в «Сховищі Судного Дня»
Зразки насіння в «Сховищі Судного Дня»

Цікавий факт — Норвезький закон забороняє зберігання генетично модифікованого насіння в даному генобанку.

Принцип роботи Сховища

Зразки насіння зберігаються в спеціальних генних комірках, подібно банківським. Дослідники, селекціонери та інші особи, які бажають отримати доступ до зразків насіння, не можуть зробити це через саме сховище. Вони повинні запросити зразки у депонуючих генних банків. Зразки, що зберігаються в генних банках, в більшості випадків будуть доступні відповідно до положень і умов Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин для виробництва продовольства і ведення сільського господарства, затвердженого 118 державами.

Фактично Сховище насіння функціонує як сейф в банку. Тобто банку належить будівля, а вкладнику належить вміст.

В даному випадку уряду Норвегії належить об’єкт, а депонуючим генним банкам належать насіння, які вони там зберігають. У термінології генного банку це називається механізмом «чорного ящика». Кожен вкладник підписує депозитну угоду з NordGen, чинним від імені Норвегії. В угоді чітко вказується, що Норвегія не претендує на володіння депонованими зразками. Тобто право власності залишається за вкладником, який має виключне право доступу до цих матеріалів в насіннєвому сховищі. Ніхто не має доступу до чужого насіння зі сховища.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.