Press "Enter" to skip to content

Замок Амбуаз у Франції

Майже 200 років королівський замок Амбуаз був тісно пов’язаний з грандіозними історичними подіями Франції. Він був прекрасним палацом Карла VIII, потім Франциска I в епоху Відродження. Він став місцем поховання знаменитого Леонардо да Вінчі.

Крім справжнього втілення розкоші і французького середньовічного стилю життя, замок Амбуаз став відмінним оглядовим майданчиком з приголомшливими панорамними видами на долину річки Луара. Яка, до речі, внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Замок Амбуаз (в оригіналі Chateau d’Amboise) ви побачите здалеку. Він розташувався високо над річкою Луарою, що робить його помітним з великої відстані, задовго до під’їзду до міста Амбуаз.

Замок Амбуаз
Замок Амбуаз

Замок височить приблизно на 40 метрів над рівнем річки. Він розташовується в 25 кілометрах на схід від міста Тур в центральній частині Франції. Від Парижа до Амбуаза приблизно 200 км по прямій на південний захід.

Географічні координати 47.413669, 0.986241

Трохи історії

Замок побудували на фундаменті старої фортеці. Він височів над мисом біля річки Луара. Місце це виявилося досить зручним для створення укріпленого замку. Передбачалося, що замок здатний захистити своїх мешканців від будь-яких вторгнень. Однак його захопив Карл VII на початку XV століття після того, як господиня замку Луїза д’Амбуаз була залучена в змову проти монархії. Пізніше Луїзу помилували, але замок залишився у власності короля.

Вид зверху на Замок Амбуаз
Вид зверху на Замок Амбуаз

У 1429 році Жанна д’Арк пройшла через місто, щоб перемогти армію англійців в Орлеані.

В кінці XV століття Карл VIII, після укладення шлюбу з герцогинею Ганною з Бретані, вирішив перетворити старий замок свого дитинства у розкішний палац. Однак незабаром після завершення робіт Карл зустрів тут свою смерть. Помер він зовсім не в битві, а просто вдарившись головою об один з безлічі низьких дверних прорізів замку.

В історії замку відзначають трьох відомих дам. Жанна д’Арк, Анна Бретонська і Агнеса Сорель (коханка Карла VII). У замку є окремі кімнати, названі на їх честь.

Одна з кімнат замку Амбуаз
Одна з кімнат замку Амбуаз

Історія Агнеси Сорель

Життя і смерть Агнеси Сорель могли б стати хорошим сюжетом для драматичного фільму. Вона була першою коханкою французького короля, яку офіційно визнали. Кажуть, Агнеса була дуже красивою і розумною жінкою. Вона мала значний вплив на короля і його політику, що принесло їй багато могутніх ворогів при дворі.

Агнеса народила трьох дочок. А будучи вагітною четвертою дитиною, приєдналася до Карла VII в кампанії проти англійців в 1450 році в Нормандії. Незабаром після цього вона захворіла і померла у віці всього 28 років. Багато людей вважали, що вона була отруєна. Надто вже раптовою виявилася смерть, і дуже вже багато у неї було ворогів.

У 2005 році французький судово-медичний експерт Філіп Шарлье оглянув її останки і встановив, що причиною смерті стало отруєння ртуттю. Але ось чи було це вбивство або самогубство невідомо.

Франциск I і Леонардо да Вінчі

Французький король Франциск I провів своє дитинство в замку Амбуаз. А коли він посів на престол, то переніс більшу частину своїх заходів в цей замок. Він часто проводив тут бали, свята і турніри.

Саме Франциск I в 1516 році запросив Леонардо да Вінчі залишитися в чудовому будинку «Кло-Люсі» неподалік від замку Амбуаз. Король обіцяв да Вінчі хороше утримання. Єдине, що вимагав король від Леонардо, це присвятити частину свого часу для розмови і спілкування.

Будинок Кло-Люсі - останнє житло Леонардо да Вінчі
Будинок Кло-Люсі – останнє житло Леонардо да Вінчі

Кажуть, що є секретний тунель від замку до будинку Леонардо в Кло-Люсі.

Останки Леонардо поховані в каплиці Сен-Юбер на території замку Амбуаз.

Місце поховання Леонардо да Вінчі
Місце поховання Леонардо да Вінчі

Ця каплиця – прекрасний зразок готичної архітектури з хитромудрими скульптурами і горгулями на фасаді. Усередині каплиця прикрашена цінними вітражами.

В даний час протягом всього року в будинку Кло-Люсі проводяться виставки, присвячені Леонардо да Вінчі. З квітня по грудень в рамках фестивалю «Культурний сезон» виставляються експозиції, присвячені проектам і ідеям Леонардо да Вінчі. Ви обов’язково повинні прогулятися садом Леонардо, в якому безліч рослин, надихали да Вінчі.

Вважається, що саме в Амбуазе Леонардо закінчував роботу над легендарною «Джокондою».

Будинок Кло-Люсі всередині виглядає досить аскетично
Будинок Кло-Люсі всередині виглядає досить аскетично

Інші знамениті особистості в історії замку Амбуаз

У XV-XVI століттях замок Амбуаз став дуже популярний у французьких королів. Зазвичай вони відправляли сюди своїх дружин і дітей, а самі в цей час відправлялися до своїх коханок.

Король Генріх II і його дружина Катерина Медічі жили тут разом з Марією Стюарт, дочкою королеви Шотландії, яка була засватана майбутньому королю Франциску II.

Ці часи стали найславетнішими в історії замку. Пізніше він втратив популярність у королівської сім’ї.

Замок Амбуаз
Замок Амбуаз

Забуття і відновлення

На початку 17-го століття замок виявився майже покинутий. Все його майно перейшло в руки брата короля Людовика XIII. Після його смерті замок знову переходить у власність королівської сім’ї і стає державною в’язницею. Потім він постраждав від рук революціонерів в ході Великої Французької революції.

Його відновлення, як внутрішнє так і зовнішнє, почав король Луї-Філіпп під час свого правління. Але в 1848 році, зі зреченням Луї-Філіпа від престолу, замок конфіскував новий уряд.

Під час другої світової війни замку було завдано значної шкоди. Але відновлення все ж продовжилося. У 1974 році Фонд Сен-Луї прийняв замок під своє управління і продовжив програму відновлення.

Замок Амбуаз
Замок Амбуаз

Усередині замок частково обставлений, але досить бідно обставлений. Імовірно на одну п’яту від його початкового розміру. Тому, коли ви проходитиме замком, то увімкніть свою уяву, щоб побачити королівський палац за часів його славетного минулого.

Замок Амбуаз всередині тепер виглядає так
Замок Амбуаз всередині тепер виглядає так

Замок Амбуаз в туризмі

Екскурсійний тур проведе вас через підземні ходи і вежі замку. Спіральний підйом до замку дозволяв вершникам прямо на конях здійснювати сходження до замку або спуск.

У пік туристичного сезону замок влаштовує захоплююче звукове і світлове шоу за участю сотень місцевих добровольців. Вони оживляють середньовічну історію у повній  її пишноті. Вистава називається «При дворі Франциска I». Це шоу розповідає про історію замку, а також про повсякденне життя і свята в Амбуазі.

Це досить привабливе видовище, починається в 10:00 -10:30 вечора і триває приблизно 1,5 години. Ніякого попереднього бронювання на цей захід не потрібно. Але, так як шоу проходить на вулиці, воно може бути скасовано через негоду.
Ви можете самостійно досліджувати замок і його сади за допомогою брошур різними мовами.

Сади Амбуаза
Сади Амбуазу

Години роботи з 9.00 до 19.00

Детальну інформацію про графік роботи і вартість відвідування замку Амбуаз ви знайдете на його офіційному сайті.

Як дістатися

На автомобілі: Відправляйтеся з Парижа по автостраді A10 (Париж-Бордо), на розв’язці після селища Моран поверніть на трасу D31. Після перетину річки Луари поверніть на дорогу D751 в сторону Амбуазу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.