Press "Enter" to skip to content

Берлінська стіна: історія від створення до руйнування

Потрапляючи в Берлін, ви обов’язково потрапите до цього пам’ятника, з яким пов’язано багато подій сучасної історії Німеччини. На цьому місці, де зовсім недавно височіла найбільш неоднозначна пам’ятка, сьогодні створено музей під відкритим небом в пам’ять про безглузді і трагічні події XX століття. Мова піде про Берлінську стіну. Згадаймо, хто побудував і коли зруйнували цей символ, що роз’єднав не лише Німеччину, але й два світи – соціалістичний та демократичний.

Історія зведення і руйнування стіни

Після закінчення Другої світової війни союзники поділили Німеччину на сектора впливу, які згодом стали новими державами – НДР і ФРН. Незважаючи на те, що Берлін за домовленістю знаходився в східному секторі і став столицею радянської Німеччини, залишалася його невелика частина, яка відходила під контроль американської сторони. Довгий час це було непомітно простим людям, вони спокійно перетинали кордони двох частин Берліна.

Берлінська стіна

Але після загострення Холодної війни стало очевидно, що життя на західній стороні набагато спокійніше і комфортніше. Люди поступово стали переселятися на територію «чужої ідеології». Тоді в НДР за активного сприяння влади СРСР було прийнято рішення про створення неприступною кордону, який відділяв би два світи. Стіну збудували у дуже короткі терміни, повністю перервавши сполучення між радянським та західним Берліном.

Стіна проіснувала з серпня 1961 року до осені 1989 року. За ці двадцять вісім років навколо неї було безліч трагічних подій та розбитих доль. Падіння Берлінської стіни передувало розпаду Радянського Союзу і назавжди стало одним з найважливіших свят в Німеччині.

Берлінська стіна

Опис

Оскільки в західній частині Берліну дуже скоро стали базуватися війська НАТО, стіну зводили з урахуванням реальних військових характеристик:

 • Протяжність 106 км, висота 3,5 м, матеріал бетон.
 • Уздовж всього периметра виритий глибокий рів.
 • Бетонне спорудження доповнювалося колючим дротом і сигнальним огородженням з електрострумом.
 • У стіні обладнані вогневі точки, сторожові башти.
 • Навіть протитанкові дзоти були передбачені в цьому неприступному спорудженні.

Коли восени 1989 року зламали першу ділянку огорожі, багатотисячна юрба кинулася назустріч один одному, нехтуючи візовими правилами.

Сьогодні ведеться активна робота по збереженню пам’яті про стіну. Уздовж Бернауерштрассе реконструювали 800 м, використавши оригінальні шматки і фрагменти.

Берлінська стіна

Вийшов цілий меморіальний комплекс, де відтворені елементи огорож і сторожові башти. Тут же безліч документальних підтверджень: листи, фотографії, газетні вирізки, які розповідають про ту роль, яку відігравала Берлінська стіна в житті простих німців.

Цікаві факти

Вирушаючи до Берлінської стіни самостійно, ви побачите просто бетонний паркан і безліч фотографій. Набагато цінніше почути невигадані історії, які розкажуть сучасники тих подій. Ось тільки деякі з них:

 • Через Берлінську стіну регулярно відбувалися спроби втечі на західну сторону. Всього їх було приблизно 75 тисяч, багато людей були засуджені і посаджені на тривалий термін в тюрму. Розстріляно на місці було близько 1000 чоловік. Не шкодували ні жінок, ні дітей.
 • Рекордною кількістю втеч відзначилася вулиця Бернауерштрассе, тут багато підкопів, які і сьогодні можна побачити на екскурсії.
 • Будівництво стіни було здійснено в рекордні терміни, практично за одну ніч.
 • Після руйнування шматки стіни стали головними сувенірами Берліна. Вартість деяких сьогодні сягає 1000 доларів.
 • Возз’єднання двох Німеччин в прямому сенсі поєднало багато сімей, які раніше і не думали про дружбу. З тих пір в річницю цієї події вони зустрічаються на відомому КПП «Чарлі».
 • Фрагменти Берлінського муру сьогодні прикрашають офіси багатьох американських корпорацій і штаб-квартиру ЦРУ.
 • Меморіал Берлінської стіни відкритий в 2010 році. У частині зі зрозумілою назвою «Вікно пам’яті» на іржавій поверхні залізних листів розміщені фото німців, загиблих під час перетину штучного кордону між одним народом. Інші частини комплексу – «Каплиця примирення» і експозиція «Берлін, 13 серпня 1961 р», розташовані в Центрі меморіалу.
Берлінська стіна

Як дістатися

Як такої адреси Берлінської стіни звичайно не існує. Є кілька пунктів в місті, які були ключовими в розвитку тих подій: меморіал на Потсдамській площі, КПП «Чарлі», вулиця Мюлленштрассе з розташованою тут галереєю. Кожен має право вибирати свій маршрут. Якщо ви замовите екскурсію, то проблема огляду цієї пам’ятки вирішиться повністю.

Щоб почати прогулянку по місцях, пов’язаних з Берлінською стіною, потрібно доїхати на метро до станцій Niederkirchenstracce і Warschauer Straße. Далі маршрут можна прокладати за вказівниками або скористатися картою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.