Press "Enter" to skip to content

Колізей: цікаві факти, історія та архітектура

Руїни стародавнього амфітеатру, який вже багато століть світ знає під назвою Колізей, – пам’ятка №1 на туристичній карті Риму. Це візитна картка італійської столиці і одна з наймасштабніших споруд початку нашої ери. Амфітеатр в давні часи називали храмом смерті, адже на арені гинули тисячі людей і тварин. Незважаючи на те, що від Колізею сьогодні залишилася лише третина, він не втратив своєї величі і масштабності. Не дарма стала крилатою цитата з твору великого Байрона – «впаде Колізей – і впаде Рим».

Будівництво Колізею

Colosseo в перекладі з італійської – величезний. Монументальність і велич Колізею швидко стерли з пам’яті першу назву – амфітеатр Флавіїв. Будівництво амфітеатру відносять до сьомого десятиліття нашої ери. У ті часи в Римській імперії тільки закінчилася громадянська війна, спровокована смертю імператора Нерона. На зміну останньому представнику династії Юліїв-Клавдіїв прийшов новий владика – Тит Флавій Веспасіан. Одним із завдань, поставлених Веспасіаном в перші роки влади, було викорінення культу Нерона і зміцнення власного імені. У величному палаці колишнього імператора розмістилися державні структури, а на місці величезного водоймища Веспасіан наказав побудувати амфітеатр для видовищних заходів.

Історія свідчить, що Колізей був побудований всього за дев’ять років, що абсолютно не здається дивним – в будівництві брали участь кращі інженери і архітектори римської античності. На місце спорудження було привезено понад сто тисяч рабів, які виконували найскладніші роботи з транспортування та підйому будівельного матеріалу. В результаті велетенську на ті часи будівлю амфітеатру висотою близько п’ятдесяти метрів і довжиною понад вісімдесят, було побудовано в рекордно короткі терміни.

Цікавим фактом можна вважати те, що зведення амфітеатру в ім’я себе і своїх нащадків не принесло Веспасіану здоров’я та довголіття. Імператор помер, не доживши всього 1 року до закінчення будівництва. Кермо влади взяв у руки його старший син Тит, при якому і був відкритий амфітеатр династії Флавіїв. Після смерті Тита молодший син Веспасіана добудував для бідних людей, які бажали бути присутніми на видовищах, ще один ярус.

Архітектура

Якщо не брати до уваги грандіозних розмірів, то своєю формою Колізей мало чим відрізняється від подібних споруд, що будувалися в Римі в античні часи. Арена для проведення заходів оточена еліпсоїдним кільцем багатоярусних трибун, загальна довжина якого становить понад півкілометра. Стіни зводилися з великих брил каменю травертину, які обробляли каменетеси. Раби звозили травертин з гірського кар’єра Тіволі. Кам’яні брили з’єднувалися між собою залізними палями. Всередині споруда оброблялася цеглою і туфом.

Колізей з середини

При зведенні Колізею вперше була застосована система множинних входів, розташованих по колу через рівні проміжки. Така методика і до сих пір використовується при будівництві стадіонів. Завдяки подібній архітектурі глядачі заповнюють величезну споруду всього за 15-20 хвилин, а залишити його вони можуть в три рази швидше.

У Колізеї було побудовано вісімдесят входів, з яких кілька були призначені для еліти і вели в комфортабельні зони нижнього ряду (подіуму) з кам’яними лавами. Місткість залу для глядачів становила 50 тисяч осіб. Глядацькі місця розташовувалися по ієрархії:

  • Нижній ряд займала імператорська сім’я, з наближеними. Подіум в цілях безпеки був відгороджений від арени невисокою стінкою, що дозволяла без перешкод спостерігати за тим, що відбувається.
  • Вище ярусом розташовувалося два десятка рядів, нині повністю знищених часом, для представників римської влади.
  • Третій поверх, найбільш незручний для огляду, займали люди нижчих станів.

Одна з особливостей архітектури Колізею, яка стала його основною відмінною ознакою, – численні відкриті арки в трьох перших ярусах. Раніше кожну з арок верхніх ярусів займали скульптури. Проблема захисту від дощу і сонця вирішувалася натягуванням над Колізеєм спеціального тенту, який кріпився до стін. Тент обслуговували військові, котрі займали під час вистав свої місця на рівні четвертого ярусу.

Хронологія подій

Згідно з історичними описами, тривалий час арена Колізею використовувалася для жорстоких видовищ – гладіаторських боїв, травлі тварин і страти злочинців. У III столітті в амфітеатрі сталася сильна пожежа, після якої він реставрувався. У V столітті гладіаторські бої були заборонені, але знущання над тваринами тривали ще багато років. Після приходу чужинців на римську землю, Колізей втратив своє первісне призначення. Тут розташувалися ремісничі майстерні, а на арені стали проводитися поховання.

Колізей

У XIV столітті в Римі стався сильний землетрус, який поклав початок руйнуванню амфітеатру. Римські жителі своїми діями підтримали те, що не вдалося зробити стихії, розбираючи руїни на будівельні матеріали. Врятував Колізей папа Бенедикт XIV, першим взявши його під свою охорону. Саме завдяки Бенедикту велична споруда збереглася до наших днів.

Сучасний Колізей включає всього півтори тисячі діючих глядацьких місць, але не зважаючи на це майданчик із задоволенням вибирають для своїх концертів світові знаменитості. Сьогодні в Колізеї повним ходом йде реконструкція, на яку італійський уряд виділив майже два десятка мільйонів євро. Результати робіт вже видно на інформаційних фото. Скоро одне з семи нових чудес світу, в число яких Колізей увійшов в 2007 році, порадує жителів Риму і його гостей відновленим виглядом.

Як доїхати до Колізею

Римський Колізей знаходиться по адресою: Piazza del Colosseo, 1, Roma, Italy, в районі Палатинского пагорбу- одного з семи, на яких був побудований Рим. Режим роботи – з 8:30 ранку. Дата закриття входу в Колізей варіюється в залежності від сезону – від 16:30 у зимовий час до 19:15 – в літній. Вартість квитка в Колізей становить 12 євро. У вартість також входить відвідування пагорба Палатин і руїн Римського Форуму.

Для жителів країн Шенгенської зони вхід в Колізей безкоштовний. Самостійно до стародавнього амфітеатру можна дістатися на метрополітені. Найближчі до пам’ятки станції метро – Колоссео і Манцони, звідки до споруди ходить трамвай. Також до Колізею легко дістатися на автобусному транспорті. Придбати квитки і дізнатися необхідну інформацію можна на офіційному сайті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.