Press "Enter" to skip to content

Храм Святого Сімейства в Барселоні: цікаві факти, історія створення

Храм Святого Сімейства — це базиліка, спроектована великим архітектором Антоніо Гауді. Найвідоміша робота каталонського художника є візитною карткою Барселони і кожен, хто приїздить в це місто, мріє побачити її.

Будівництво Храму Святого Сімейства почалося в 1882 році і продовжується до цього дня. Спочатку Гауді не брав участі в цьому проекті, але в 1883 році архітектор приєднався до будівництва і повністю змінив дизайн будівлі.

Храм Святого Сімейства в Барселоні

Ідея спорудити Храм Святого Сімейства належить книгопродавцю Джозеп Марія Бокадела, який на кошти своєї асоціації (суспільство шанувальників Святого Йосипа) вирішив побудувати точну копію Базиліки Святої Колиби (Santa Casa), розташованої в містечку Лорето в Італії. Але найнятий ним архітектор Франциско дель Вільяр спроектував новий дизайн, перетворивши її в неоготичний костел. Погляди замовника і виконавця не збігалися з багатьох питань і після декількох розбіжностей Вільяр покинув проект.

Продовжити роботу було запропоновано Марторелле, відомому іспанському архітектору, але він відмовився, висунувши кандидатуру свого помічника, Антоніо Гауді. Ще не відомий у всьому світі, але вже зарекомендував себе в певних колах, 31-однорічний геній приступив до найбільшого проекту в своєму житті. Гауді присвятив решту свого життя – 15 років, зведенню Собору Святого Сімейства, вклавши всю свою душу в цей храм. Архітектора не раз запитували: «Чому ж так повільно йде будівництво?». І Гауді незмінно відповідав: «Мій клієнт не поспішає.» – маючи на увазі Бога. На жаль до моменту його смерті, він встиг закінчити тільки фасад і одну з веж.

Храм Святого Сімейства зсередини

Після смерті Гауді роботи очолив його кращий учень і соратник, Доменек Сугранес, якому вдалося завершити обробку трьох, що залишилися колон. Під час Громадянської війни в майстерні Гауді сталася пожежа, яка знищила основну частину його записів і креслень. Тільки деякі з них пізніше вдалося відновити. У 1944 році будівництво храму, припинене у воєнні роки, відновилося і новим архітекторам доводилося докладати чимало зусиль, щоб розгадати ідеї та задуми великого майстра.

У 2005 р творіння Гауді було внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 2010 році храм був освячений і отримав офіційне звання Малої папської базиліки. Згідно з даними уряду Іспанії будівництво храму буде завершено тільки в 2026 році.

Оригінальна архітектура, повна символізму

Храм Святого Сімейства є зразком каталонського модернізму, це пятинефний храм з трьома фасадами.

Храм Святого Сімейства в Барселоні

Найвідомішою частиною собору є фасад Різдва, що розповідає нам про народження Ісуса Христа. Складається з трьох порталів: Милосердя (центральний, присвячений Ісусу Христу), Надії (зліва, на честь святого Йосипа) і Віри (праворуч, присвячений Марії). Вежі символізують собою дванадцять апостолів.

Другий фасад, що виходить на захід, носить назву фасад Страстей Христових, символізуючи останні дні Христа перед смертю.

Храм Святого Сімейства в Барселоні

Фасад Слави, що виходить на південь, присвячений ролі людини у створенні світу: його історія створення, сім благодійників, сім смертних гріхів, рай і пекло. Його будівництво все ще триває.
Передня частина апсиди присвячена Святій Діві.

Усередині будівля складається з клуатра, що об’єднує всі фасади, каплиці і різниці, нефа і трьохнефового трансепта, а також склепу, що знаходиться в нижній частині храму.

Храм Святого Сімейства зсередини

Цікаві факти

 • Це найвідвідуваніший пам’ятник в Іспанії, на другому і третьому місці – Музей Прадо і Альгамбра в Гранаді, відповідно.
 • Храм почав будуватися на покинутому пустирі, далеко від центру міста, як експеримент, в який ніхто не вірив. І з роками став серцем Барселони.
 • Сучасні скульптури на фасаді Храму Святого Сімейства, створені Жозепом Марія Субірач викликали багато полеміки, так, на думку більшості, вони зовсім не відповідали реалістичному стилю Антоніо Гауді.
 • Кілька скульптур на фасаді були виконані японським майстром, Ецуро Сото.
 • У 1915 році Собор був представлений Франческо Рагонезе, ватиканському кардиналу, який назвав Гауді «Данте архітектури», а Храм Святого Сімейства – «Великою Християнською поемою в камені».
 • У Храмі Святого Сімействі проводиться безліч релігійних і культурних заходів.
 • Фасад Страстей Христових дивиться на захід, де сідає сонце, щоб підкреслити символічне значення смерті Христа.
 • Хоча на даний момент головним є фасад Різдва, очікується, що по закінченню будівництва, основним стане фасад Слави.
 • Клуатра Святого Сімейства оточує будівлю по колу, немовби закриваючи внутрішню частину Храму.
 • На внутрішніх колонах можна знайти букви, об’єднавши які, отримаєте слово “Алілуя”.
 • В оформленні Храму використані різні геометричні фігури, такі як: гіперболоїд, параболоїд, коноїд, гелікоїд і еліпсоїд.
Храм Святого Сімейства в Барселоні

Корисна інформація

Де знаходиться: Каррер де Майорка, 401, 08013 Барселона

Як доїхати: метро лінії L2 і L5, зупинка «Sagrada Familia». Автобуси 19, 33, 34, 43, 44, 50 і 51. Туристичний автобус, зупинка «Sagrada Familia».

Години роботи: з жовтня по березень: з 9.00 до 18.00. З квітня по вересень: з 9.00 до 20.00. На Різдво відкритий тільки в першій половині дня. Щоб піднятися на одну з веж, треба уточнювати розклад на місці. Для отримання додаткової інформації, відвідайте офіційний веб-сайт.

Ціна: Вхідний квиток – € 27. Ціна може змінюватись в залежності від додаткових послуг: екскурсія з гідом, аудіо-тур, відвідування будинку-музею Гауді, тощо.. Є знижки для дітей, студентів, пенсіонерів. Право безкоштовного входу мають: діти до 10 років, члени спільноти Друзі Храму та інваліди. У середу в другій половині дня дозволений безкоштовний вхід для безробітних.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

© 2022 Визначні місця світу. Всі права захищені.